Паркове и градинки у нас крият смъртоносна опасност
Градските паркове и градини са все по-опасно място при гръмотевична буря заради засилващата се мълниева активност и липсата на гръмоотводи. Това казаха пред „Телеграф“ експерти в областта дни след като за поредно лято мълнии отнеха животи у нас.
Според специалистите отдавна са налични технологии за мълниезащита дори и за големи градски открити пространства, стига общини и държава да проявят желание да защитят гражданите си.
Защита
„Поради липсата на ясно посочен отговорен държавен орган по контрола над мълниезащитата у нас над 60% от панелните блокове са реално без такава. Можете да си представите как стоят нещата с паркове, градини и отворени градски пространства“, коментира експертът инж. Христомир Иванов.
Според него заради глобалните климатични промени мълниевата активност над България се е увеличила между три и четири пъти за последните 40 години и изгледите са да продължи да се увеличава.
„Това трябва да доведе до светване на лампичката на властите у нас да се замислят по-сериозно за мълниезащитата на обществените сгради и пространства в градовете“, добави Иванов.
Решения
Според експертите на пазара включително и у нас вече са налични качествени решения за мълниезащита, доказани във високоволтови лаборатории.
Става дума за т. нар. мълниеприемници с изпреварващо действие. Те представляват големи метални топки, които, когато са поставени на достатъчна височина, осигуряват мълниезащита на големи диаметри площ.
Така например такъв приемник, качен на 5-метрова мачта, осигурява защита на кръг с 200 м диаметър. За паркове и градски градини за мачти биха могли да се ползват стълбовете на градското осветление.
Реакция
Най-важното, в случай че попаднем в гръмотевична буря на открито и далеч от сгради, е да се отдалечим от дървета, съветват експертите. Захвърлете далеч от себе си чадъри с метални рамки и изключете мобилния си телефон, са други ключови стъпки. Ако наблизо има скален заслон, той трябва да се ползва. В случай че такъв няма, намокрянето е по-малката беля от мълнията. Затова съветът е да се излезе на открито, а тялото да се приведе в клекнала поза с обгърнати с ръце колене и наведена глава.
Гръм подпали блок в Пловдив
Мълния удари и подпали апартамент в район „Южен“ в Пловдив във вторник. Инцидентът се случил по време на буря в следобедните часове. Пламъците са обхванали апартамент на последния етаж на сграда на бул. „Ал. Стамболийски“ в кв. „Кючук Париж“.
На място веднага са се отзовали три екипа огнеборци, които бързо потушили пламъците. Няма пострадали, нанесени са значителни материални щети.
„Според свидетелски показания огънят е възникнал, след като мълния е ударила блока. Вероятно един от електроуредите в дома е пламнал заради високо напрежение, предизвикано от мълнията“, заяви директорът на пловдивската пожарна Васил Димов.