Лумналите складове край Елин Пелин произвеждали ли са устройства за унищожаване на ракети?
Дали пък не става въпрос за производствена дейност? Иво Атанасов обясни, че красивият светлинен ефект от фойерверките се получа и при използване на топлинни примамки за отклоняване на ракети.
„Такива топлинни примамки се прилагат във всички горещи точки на света, където има сражения. Русия дори е модернизирала ракетите си Х-101 с топлинни примамки за противодействие на преносими зенитно-ракетни комплекси”, обясни Иво Атанасов.
По думите му гърмящите складове край Елин Пелин се намират твърде близо до летище „София”. Имало е риск да бъде взривен самолет снощи, но Слава Богу това не се е случило.
49-годишният инж. Петър Шишков почина след аварията в складовете, а 20-годишната му дъщеря е с опасност за живота. В момента спешно търсят кръводарители за нея. Момичето е настанено в „Пирогов” с 85% изгаряния. То е с обширни изгаряния и с инхалации заради отровните газове. Това каза на брифинг проф. д-р Николай Габровски.
По информация на МВР в складовата база все още има двама човека. Това са 22-годишният син на собственика на фирмата и мъж на 60 години.
Трагедията в „Миджур“
Случаят от Елин Пелин напомня много на експлозията в завод „Миджур“, в който се утилизираха боеприпаси. Аварията се случи на 1 октомври 2014 година в село Горни Лом. Тогава загинаха 15 души, сред които и синът на собственика Валери Митков – Емил. За трагедията до ден-днешен няма наказани.