„Цял живот мечтаем за този ден“: Как изглеждат ромските сватби от 80-те години?

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

В международния ден на ромите ви разказваме за техните най-важни тържества – сватбите, и показваме как се съхранява нематериалното ромско наследство.

Ромска сватба от преди над 30 години. Когато Христо Николов успява да възстанови записа от стара видеокасета и го публикува, той има над 70 000 гледания.

„Толкова интересно им е било да видят от преди години как е била ромската махала, къщите, начинът на облекло, веселието и всички тези неща, явно са ги докоснали. Момче, което не е било родено тогава е видяло на майка си и баща си сватбата. Той ми звънна и беше емоционален, разплака се и каза: „Ти не знаеш какво направи с целия ни род, ти просто ни преобърна“, разказва ромският общественик Христо Николов.

С опазване на културното наследство на ромите и изследвания на традициите на ромските сватби се занимава и Стефан Лазаров, известен общественик и кмет на квартал „Изток“ в Кюстендил. Там живеят три групи роми общо към 13 000 души.

„Сватбите са едно от най-чаканите неща при нас ромите. Цял живот мечтаем да ни пораснат децата и да дойде ден за сватбата. Спестяваме, мъчим се един ден моето дете, моята дъщеря да има сватба. Ние ромите обичаме сватбите, защото в душите си носим танците, музиката от векове“, казва Стефан Лазаров.

На една ромска сватба трябва да има минимум 400 поканени гости, казва Стефан. На един от клиповете той разпознава вуйчо си и се просълзява.

„Моите вуйчовци починаха вече. Стана ми много приятно и хубаво, защото видяхме как заедно се веселихме и се виждат старите традиции. Сватбата с 200 човека не е сватба. Ромите не ни интересува колко пари ще се харчат за сватбата, нас ни интересува сватбата да бъде по-богата, най-богата“, допълва Стефан Лазаров.

„Ако ти днес дойдеш на моето тържество без значение какво, аз съм длъжен утре да дойда да се отчета. Ако ти си ми дала образно казано 20 лева, аз 10 лв. отгоре ще ти дам, за да си покриеш масрафа. Всички в България се досещат колко многолюдна е махалата, там каквото и да стане – комшията е пръв брат“, разказва ромският общественик Христо Николов.

Освен характерните сватби, Христо възстановява и записи от времената на задължителната казарма – така наречените новобрански вечери или изпращане на войник.

„Това е вид сватба, само където на войника му липсва булката. По същия начин е даруването, начинът на подреждане на маси, пиенето, яденето, многото хора. Има бабина, което значи новородено дете на една годинка. Събират се само жени и пият греяна ракия, единствените мъже са музикантите, които веселят тържеството“, обяснява Николов.

По случай 8 април, който е Международен ден на ромите Стефан Димитров отправи послание:

„Искам да поздравя всички роми по света, да бъдат живи и здрави. И едно пожелание към всички – да сме образовани и да образоваме нашите деца. Това е най-важно за нас ромите, ако искаме да ни приемат в обществото“.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!