Изхвърлени трупове в Пловдивско разкриха нещо страшно, ще има още

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Огнище на Африканска чума по свинете  е открито в землището на град Съединение, обл. Пловдив, съобщиха от БАБХ. Ветеринарните инспектори, след получен сигнал, са установили изхвърлени трупове на домашни свине без идентификационна марка. Веднага са предприети действия, взети са проби за изследване, резултатът от които е положителен за болестта АЧС.

Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза землището на гр. Съединение, общ. Съединение, обл. Пловдив.

Определена е 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат 11 села от общините Съединение, Марица и Родопи – Малък чардак, Голям чардак, Неделево и Правище от община Съединение, Костиево, Радиново, Бенковски, Войсил и Строево в община Марица, както и Цалапица от община Родопи.

Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, като е извършено  почистване и многократна дезинфекция на мястото, където са установени труповете на свинете. Предстои осъществяване на епизоотично проучване и проследяване на движението на домашни свине, свързани с населеното място, 35 дни преди установяване на заболяването.

БАБХ напомня, че е от съществено значение стопаните да спазват правилата за превенция на заболяването. Всички случаи на болни и умрели свине трябва да бъдат докладвани незабавно.

Африканската чума по свинете е особено опасна вирусна болест, която засяга свинете. Тя не е заразна за хората и не представлява заплаха за човешкото здраве, но е изключително заразна и може да предизвика значителни икономически загуби в селското стопанство.

Вирусът на АЧС е много устойчив и може да оцелее в околната среда за дълъг период от време. Той се разпространява основно чрез пряк контакт между свинете, но може да бъде разпространяван и чрез заразени обекти, храна, оборудване, както и чрез дивите свине. Миграцията на диви свине може да бъде източник на зараза за домашните свине.

За да се предотврати разпространението на АЧС, се предприемат мерки като карантина на засегнатите области, умъртвяване на заразени и изложени на риск животни и дезинфекция на фермите. Основен метод за контрол на болестта е прилагането на строги мерки за биосигурност, като се налага строга хигиена, ограничаване на движението на свинете и мониторинг на потенциалните заразени области.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!