Защо да накисваме орехите във вода преди ядене и как да го направим правилно

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Водата омекотява вкуса на ядките и ги освобождава от вредните компоненти. Това прави продукта по-полезен. Как да накисваме правилно ядките, обясниха д-р Кристин Микстас и диетологът Кели Макгрейн.

Защо ядките се накисват

Ядките са важна част от диетата и здравословна закуска, която осигурява на тялото основни витамини и минерали. Ядките, богати на фибри, протеини, мастни киселини, предотвратяват много заболявания, свързани с кръвната захар, холестерола и други нарушения. За да получите максимална полза от консумацията на продукта, препоръчително е да го накиснете във вода .

видове ядки

Диетологът Кели Макгрейн споделя ползите от накисването на ядки:

  • Улеснява храносмилането. Ядките имат твърда текстура и могат да бъдат трудни за смилане, а накисването ги омекотява и ги прави по-лесни за смилане.
  • Неутрализира антинутриентите. Ядките и бобовите растения съдържат малък процент фитинова киселина, която намалява бионаличността на редица микроелементи, според автора на изследването Мунир Черян.
  • Подобрява бионаличността на хранителните вещества. Накисването на ядките прави някои микроелементи по-достъпни за усвояване.
  • Подобрява вкуса и текстурата. Някои ядки съдържат танини, които придават горчив вкус. Накисването помага да се отървете от него.
  • Премахва замърсяванията и бактериите. Накисването ви позволява да се отървете от различни видове замърсители, които могат да бъдат на повърхността на ядките.

Защо да накисваме орехи?

орехи в чаши

Накисването на орехите помага за неутрализиране на фитиновата киселина и танините, които правят продукта горчив. След накисване ядката става по-мека, по-лесно смилаема и позволява на тялото да получи повече хранителни вещества, отколкото от суровата ядка. Както отбелязва д-р Кристин Микстас , горчивината на ореха може да се дължи на неправилно съхранение. Мазнините, на които са богати ядките, могат да гранясват, ако се съхраняват неправилно, което прави продукта горчив. В този случай е малко вероятно накисването да се справи с проблема. Гранясването е характерно и за други видове ядки.

Как се накисват правилно ядки

накиснати ядки във вода

Накиснатите ядки можете да ядете веднага или да ги изсушите във фурната, в сух тиган или в специална сушилня. Въпреки че накисването донякъде улеснява храносмилането и насърчава наличността на хранителни вещества, ненакиснатите ядки също са здравословни и вкусни. Техните хранителни свойства и наличието на микроелементи могат да бъдат подобрени чрез смилане.

Как се накисват ядки?

Ето един лесен начин за накисване на ядки:

Поставете ядките в купа, добавете топла чешмяна вода. Трябва да покрие всички ядки. Посолете водата (1 ч. л. на 140 г ядки) и разбъркайте. Покрийте купата и оставете на плота за една нощ или 8-12 часа.

Изцедете течността, изплакнете ядките. Отстранете кожата за по-гладка текстура. Подсушете ядките с хартиена кърпа.

Различните видове ядки се накисват за различни периоди от време. Така например, бадемите изискват най-много време за накисване – 12 часа. Това се дължи на високото съдържание на танини и доста плътната обвивка на зърното. Орехите се накисват във вода за 8-12 часа. Фъстъците и лешниците се препоръчва да се накисват за 8 часа, а кашуто, което няма плътна обвивка, за 6 часа. Това време е достатъчно за неутрализиране на горчивината и фитатите.

Важно е да запомните, че консумацията на танини и фитинова киселина не винаги е вредна. И двата антинутриента проявяват антиоксидантни ефекти и предпазват от сърдечни заболявания и някои форми на рак. По-специално, фитиновата киселина забавя окислителните реакции, които се случват с участието на желязо, и намалява риска от рак на дебелото черво и други възпалителни заболявания на червата, пише авторът Джон У. Итън. Следователно не е необходимо да се отървете напълно от тези елементи.

бадеми във вода

Накисването на ядките подобрява смилаемостта им и усвояването на определени хранителни вещества. Някои хора предпочитат вкуса и текстурата на накиснати ядки. Не е необходимо обаче да накисвате ядките, за да се насладите на ползите им за здравето. Както накиснатите, така и суровите ядки съдържат много важни хранителни вещества, включително антиоксиданти, фибри и здравословни мазнини.

Внимание! Материалът е само за информационни цели. Не бива да прибягвате до описаните в него методи на лечение без предварителна консултация с лекар. 

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!