В Турция става все по-зле
Цените на месото в Турция са се увеличили с 808 процента за шест години и вече малцина могат да си позволят тази „луксозна“ стока. Но бедата не е само в стомасите, пише ФАЦ.
Минималната работна заплата в Турция е около 400 евро, като на 57 процента от работещите в страната им се налага да се издържат именно с нея, пише Бюлент Мумай във „Франкфуртер алгемайне цайтунг“. Той изтъква, че вече дори и на туристите в страната не им е евтино – щом у дома си плащат по шест евро за килограм кайма, а в Турция, където хората получават само по 400 евро на месец, каймата струва 12 евро. За шест години цените на месото са се увеличили с 808 процента, как да ги плащаме, пита Мумай. Дори плодовете и зеленчуците вече са трудно достъпни в земеделска Турция.
Авторът отбелязва, че само в рамките на едно десетилетие хората, които могат да си позволят по един плод на ден, са намалели от 57 на 36,5 процента. „В резултат от икономическата политика на Ердоган цените на храните се повишават в продължение на 33 месеца без прекъсване“, пише Мумай.
В статията си за „Франкфуртур алгемайне цайтунг“ турският журналист обръща сериозно внимание и на политическата ситуация: „Не само стомасите ни са в беда. Ние се задушаваме в атмосфера, в която на несъгласните се отказва правото на съществуване. Възраженията спрямо правителството на Ердоган или културната хегемония, която той се опитва да установи, се наказват строго“.
Вече и учениците бягат от Турция
На фона на всичко това не е чудно, че вече и учениците искат да напуснат Турция в търсене на по-добър живот на Запад, заключава Бюлент Мумай. След изборната победа на Ердоган броят на молбите за получаване на убежище в Германия, подадени от турци, основно лекари, се е удвоил. Авторът разказва и за пътуване на турски ученици до Италия, по време на което 17-годишен гимназист се отделил от групата си и изчезнал. Учителите се свързали с него, но отговорът му бил: „Не ме търсете, няма да се върна.“ След няколко дни се оказало, че е заминал от Италия за Германия, поискал е убежище и е бил приет в бежански лагер.
„Преди време, когато по-възрастни професионалисти напускаха страната, имаше изтичане на мозъци. След протестите в парка Гези през 2013-а година започнаха да напускат младите хора. А сега заминават и учениците от гимназията“, пише журналистът.
Има ли решение за проблемите?
„Тагесшпигел“ посочва, че „не съществува панацея, която да реши натрупаните проблеми в Турция с един замах“. Според изданието целта сега трябва да е борбата с инфлацията, което означава по-строга парична политика, т.е. по-високи лихви за кредитите. Правителствените разходи трябва да бъдат увеличени, а централната банка трябва да изкупува чуждестранна валута.
Германското издание отбелязва, че когато става дума за Турция, става дума за поне две различни държави: едната е бедна и изнемогва, другата се състои от борещите се за оцеляване хора със средни доходи.
За да се отстранят тези регионални неравенства, трябва да се инвестира повече в бедната Турция, и то в рамките на регионална програма за планиране, в която държавата да бъде едновременно и производител, и инвеститор, препоръчва „Тагесшпигел“. Изданието подчертава, че Анкара трябва да постави приоритет върху образованието и здравните услуги. „По друг начин не е много вероятно да се излезе от тази криза.“
Източник: Марица