Внимавайте: Изхвърлете старите плажни млека, предизвикват рак

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

В разгара на летния сезон, слънцезащитните кремове и гелове станаха най-купуваният продукт в дрогериите. Изборът на повечето са вече изпробвани или препоръчани марки, след като се се убедили в качеството им, но не са малко и колебаещите се продукти с какъв защитен фактор и съставки да купят. В последните години актуална е и модата – без плажни масла и гелове. Феновете на това схващане са убедени, че всички продукти за излагане на слънце са опасни и увреждат кожата. Така или иначе спорът дали лажните масла са опасни или абсолютно необходими не е спирал.

Оттам и дилемата какъв продукт да изберем – продукт с висок или по-нисък фактор. Никой обаче не смее да твърди, че кремовете могат да предпазят кожата 100% от UV лъчите.

Експертите твърдят, че в идеалния случай при нанасяне на продукт със SPF 30 кожата ще се зачерви 30 пъти по-бавно, отколкото ако няма нанесен крем. Експертите смятат, че SPF 30 блокира около 97% от слънчевото излъчване.

Също така се признава, че разликата между SPF 15, SPF 30 и SPF 50 всъщност не е толкова голяма и млеката със средния фактор и тези с 50 ще ви защитят почти еднакво. Все пак не се заблуждавайте, че високият фактор ще ви позволи да се печете на Екватора.

Оказва се, че продуктите с по-голяма цифра често стимулират опасни промени в поведението ни на слънце. Френски учени доказват, че почиващите прекарват повече време на плажа, когато използват крем с фактор 30, вместо по-нисък, защото смятат, че така са предпазени от изгаряне и забравят да нанасят защитния крем отново.

За съжаление, много от летовниците нанасят плажното мляко веднъж и се пекат няколко часа, но това не върши работа. В упътванията на етикетите на почти всички продукти се препоръчва на всеки 2 часа намазването да се повтори, а ако влизате в морето, това е абсолютно задължително.

Мнозина си правят и следните експерименти – смесват продукти с SPF 20 и SPF 30, като смятат, че такъв микс може да ги защити по-добре. В най-добрия случай използването на два продукта поотделно ще ни предпази. И този случай има особености – ако смесим два течни продукта, защитата на кожата може да стане дори по-малка, защото продуктът с по-рядка консистенция ще разреди формулата.

Освен това компонентите в състава на отделните продукти може да взаимодействат помежду си и напълно да ни лишат от защита. Така че по-добре се доверете на класическия принцип – ползвайте един вид продукт.

Мазилата с SPF-фактор са опасни

Напоследък хората ползват с доза страх слънцезащитните продукти, повлияни от предупрежденията на експерти, че съдържат съставки, вредни за кожата и могат да причинят включително и рак.

Изследванията на 12 основни съставки показват, че най-проблемен е оксибензонът, който се използва в повечето слънцезащитни средства заради способността му да блокира ефективно UVA и UVB лъчите. Има обаче доказателства, че оксибензонът се поглъща от кожата по-дълбоко и така влияе на нормалната функция на хормоните, което се доказва при изследвания на ефекта върху мишки.

Това звучи много стряскащо, но нови изследвания доказват, че за да бъде постигнат същия ефект като при лабораторните мишки, трябва да ползваме слънцезащитни продукти в продължение на 227 години. Що се отнася до слънцезащитни средства, които използват цинков оксид и титаниев диоксид, те невинаги съответстват на посочения на опаковката SPF и често не осигуряват пълна защита.

В крайна сметка важно е не само да се намажете обилно с плажното масло, а да спазвате и елементарното правило да не се печете на плажа в рисковите часове – между 14 и 16,30 часа, когато слънцето е най-силно и опасно.
Обърнете внимание и на дрехите, които обличате – експерти показват, че плътните тъкани, като деним, коприна, полиестер, защитават кожата по-добре от памука и лена.

Разбира се, ако кожата ви е по-тъмна, тя е по-устойчива на слънчевите лъчи и се нуждае от по-малко защита.

Внимавайте с количеството крем

Ясно е, че за да има ефект, мазилата за плаж се нанасят в достатъчно количество. Мнозина пестят от продуктите, които никак не са евтинии се мажат оскъдно, т.е. използват 25-50% от необходимото количество.

В идеалния случай, възрастните трябва да използват около 30 мл слънцезащитен продукт, за да обхванат всички открити части на тялото, и да го направят 15-20 минути преди да се изложат на слънце, за да започне да действа продуктът. Затова и не е добра идея да отидете на плажа и там да се мажете директно под слънчевите лъчи.

Ако сравним лосион с SPF 30 и спрей със същия фактор, от гледна точка на ефективността, в лабораторни условия, ще са съвършено еднакви. Все пак кремообразните продукти се нанасят по-лесно в достатъчно количество, докато спреят образува по-тънък слой. Освен това при спрейовете има риск от вдишване на минерали и химични вещества, които попадат във въздуха.

Изхвърлете старите кремове и гелове

Ако ви е останало плажно мляко от миналото лято, в никакъв случай не го използвайте отново, защото то може да провокира опасни реакции на кожата, включително рак, предупреждават някои експерти. Те препоръчват старите флакони и тубички да идат на боклука, дори микстурата да е още в срок.

Срокът на годност на слънцезащитните средства е ограничен – обикновено до 3 години в затворен флакон и около година след отварянето.  Но ако се налага да избираме между слънцезащитен крем с изтекъл срок на годност и пълната му липса, първото все пак е за предпочитане.

Изследвания на френски учени са показали тревожни резултати – след година, слънцепредпазният филтър октокрилен се превръща в молекула бензофенон, която има свойството да прониква надълбоко в кожата и има твърде сериозни последици.

Изследователите обясняват, че бензофенонът може да предизвика обриви, възпаления и реакции на свръхчувствителност, но също така рак на черния дроб или лимфоми. Това се видя в проведените опити над животни. Молекулата на бензофенона влияе и на щитовидната жлеза, както и на детеродните органи, твърдят учените.

Френските изследователи препоръчват да се ползват само масла и кремове, които не съдържат октокрилен и бензофенон. Те настояват производителите още отсега да не използват тези две субстанции и

Препаратите за плаж с поносими цени

Тази година, цените на плажните масла и млека не са ниски, но цената не се е покачила драстично, има и много промоции, доволни са купувачите. Тубичка от 200 мл. на добрите марки струва над 20 лева, като съответно тези с по-висок фактор са и по-скъпи.

Ако шишенцето на „Нивеа” с фактор 30 струва около 19 лева, маслото с 20 SPF е около 15. В момента пък, в големите дрогерии има и промоции и сериите на популярната немска марка струват и с няколко лева по-малко.  

Бронзантите се предлагат за малко повече, заради допълнителната екстра за набиране на бърз и блестящ тен. За фактор 30 ще платите около 23-25 лева, а за фактор 50 – около 27- 30 лева.

Плажните млека на „Гарние” са с една идея по-евтини – препаратите струват между 17 и 22 лева, но в момента и тези серии се радват на намаление и може да ги купите иза 14 лв.

Слънцезащитни мазила на български фирми, обогатени с различни съставки, като каротен и ментол, се предлагат на цени между 12 и 15 лева.

И това лято, сериите на „Бочко” са в пълен комплект по щандовете на магазините за козметика. Слънцезащитният спрей с висока защита струва малко над 17 лева, а мазилата с по-нисък фактор може да намерите и за 12-14 лева.

Млякото за след слънце с ментол се продава само за 6 лева.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!