Дойде ли кошмарът от „Каховка“? Нещо плъзна в Черно море, учени обявиха истината СНИМКИ

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Характерен за сезона е цъфтежът на фитопланктон, който се наблюдава в българската акватория на Черно море. Това коментираха пред Maritime.bg от Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ – БАН по повод появили се публикации, че този процес е предизвикан от замърсени води, постъпили в акваторията на Черно море след разрушаването на стената на ВЕЦ „Каховка“ в Украйна.

От ИО – БАН категорично отхвърлиха да има връзка.

„Цъфтежите в наши води са предизвикани от постъпването на води от р. Дунав, богати на нутриенти. Наблюдава са фитопланктонен комплекс от диатомейни водорасли – Cerataulina pelagic и няколко вида Chaetoceros“, уточняват учените.

В същото време, по данни от украински учени, в Одеския залив се наблюдават цъфтежи на цианобактерии, които се размножават във водоеми с много ниска соленост.

В момента измерената соленост в Одеския залив е около 4-5, докато по българското крайбрежие поради обилния вток от р. Дунав солеността е 10-12. Този процес се наблюдава от две седмици, коментират от ИО – БАН.

В съвременната океанология солеността няма размерност, съобщава се само стойността.

Ден преди разрушаването на стената на ВЕЦ „Каховка“, на 5 юни, беше съобщено, че цъфтежът на фитопланктона е започнал.

Изданието разполага и със сателитни изображения и от 31 май 2023 г., 24 април 2023 г. и 10 ноември 2022 г.:

Сателитно изображение от 31.05.2023 г., което показва започналия цъфтеж на фитопланктон край българското, румънското и турското крайбрежие на Черно море. / НАСА

Сателитно изображение от 31.05.2023 г., показващо навлизащите по-мътни води от устието на Дунав в Черно море и активния цъфтеж на фитопланктон в района. / НАСА

Сателитно изображение от 24.04.2023 г. / НАСА

Сателитно изображение от 10.11.2022 г. / НАСА

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!