След Великден започва Светлата седмица – ето какви забрани и традиции важат за всеки свят ден:

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Ако седмицата преди Великден по традиция се нарича Страстна, то тази след празника е известна като Светла седмица в православната традиция. В нея се прославят светите апостоли и Света Богородица.

Светлата седмица завършва с втората Пасха в неделя. Светла седмица  е подвижен празник. Тази година го отбелязваме на 17 Април 2023г. (Понеделник).

Тази седмица е наричана Светла, защото Възкресението на Христос донася просветление за всички. Друго наименование е Нова неделя, защото с нея започва цикълът от недели, които споменават Христовото Възкресение.

Тя завършва с Томина неделя, защото в този ден се чете евангелското четмо за явяването на Христос на своите ученици, между които бил и апостол Тома.

свещи в църква

Народна традиции за Светлата седмица

Светлата седмица е пряко свързана с името на Тома. Той е бил един от дванайсетте апостоли на Иисус и не вярвал в Христово Възкресение. Когато мълвата за изчезналото от гробницата тяло Господне се разнесла, единствен апостол Тома не повярвал в това знамение и поискал лично да се увери, като докосне раните от гвоздеите на прикования към кръста Иисус.

Осем дни след Възкресението Христос се явил пред Тома и така той сам се убедил в истината, паднал на колене и молел Бог да му прости. Оттогава останало и нарицателното Тома Неверни.

В дните на Светлата седмица се благославят светиите: в Светли понеделник – светите апостоли, в Светли вторник и сряда – св. Богородица, св. архидякон Стефан и св. Андрей, в Светли четвъртък – св. ап. Йоан и Яков, в Светли петък – св. ап. Петър, а в Светла събота – св. Йоан Кръстител.

Тази седмица е наситена и с момински празници, сред които най-голям е честването на Светлата или Празната сряда.

Светли Понеделник

През цялата седмица продължават всенарони тържества посветени на Възкресение Христово. Момите извършват ритуала Ладуване.

Вярва се, че понеделник е щастлив и късметлийски ден. Хората казват:

“Нов ден, нов късмет” и за това през този ден започват нова работа, строеж на къща, стопатска постройка или друга сграда, или започват да копаят кладенец.

В понеделник се влиза в нов дом, пали се за пръв път огън в ново огнище. Хората казват, че роденото в понеделник дете ще е късметлия. Изключение от това правило са понеделниците на Сирната и Тодоровата неделя.

Светли Вторник

Момите отново извършват ритуала Ладуване.

Народът смята вторник за лош, хаталия ден. Той е постен и през него се спазва полово табу.

Мнозина вярват, че жените, които кроят и шият дрехи във вторник овдовяват, а на тези, които предат и тъкат – децата и житото на нивата изгарят.

През този ден няма забрана за домакинска или кърска работа, но не бива да се започва нищо ново, нито нова работа, нито нов строеж. За най-лоши се смятат вторниците на Сирната и на Тодоровата седмица. Но Светли вторник прави изключение.

Същността на Възкресение Христово е в обещанието, че човеците отново ще могат да се върнат в рая, откъдето са изгонени. И Светлата седмица е първата от поредица недели, когато тази светла вест трябва да достигне до всички.

Светла Сряда

На Светла сряда моми и ергени изпълняват обредната великденска игра Мара Лишанка.

На Светлата сряда от Светлата седмица се изпълняват два обичая, които се правят за дъжд, плодородие, предпазване от градушка, бродници и лоши болести. Често през тази седмица стопанките повторно боядисвали яйца, които раздавали за душите на починали близки.

Това е така, защото според древно поверие, раздаването на червените яйца предпазвало душите на мъртвите от превъплъщаване.

Смята се, че сряда е лош ден. На този ден се пости и се спазва полово табу.

Жените не мият косите си, а мъжете не се бръснат. Забранена е всяка женска домакинска работа, „за да не изгорят децата и къщата”.

Вярва се, че роденото на този ден дете ще е нещастно. Според някои най-лоша е разполовената сряда (25-я ден след Великден). Хората вярват, че който се разболее през разполовената сряда, го очаква смърт.

За много опасни се смятат сряда на Сирната и на Тодоровата седмица. Но Светла сряда е изключение.

Светли четвъртък

Четвъртък е смятан за щастлив ден. Роденото в четвъртък дете ще е щастливо, работливо и богато.

На този ден се влиза в нова къща и се пали първият огън в огнището. Четвъртък е щастлив и за започване на нова работа. Това е ден на върховния бог на гръмотевиците и светкавиците много европейски митологии. Но четвъртъците на Сирната и на Тодоровата неделя са смятани за опасни.

Светли петък

В Тракийските села петъкът след Великден се нарича летен Петковден и на този ден се устройват жертвоприношения, съпроводени с богати трапези, песни и хора.

Петък се смята денят на Св. Петка, покровителката на жените и на женската домашна работа. Навсякъде вярват, че това е тежък и лош ден.

Всеки петък е постен ден, през който се спазва полово табу. В петък жените не работят с вълна, не перат и не се мият, за да не разсърдят света Петка. Смята се, че децата, родени в петък са нещастни и болнави.

През годината има дванадесет лоши петъци, през които се забранява всякаква домакинска работа, спазва се строг пост и полово табу.

Това са черните петъци срещу Водици, Трифоновден, Тодороровден, среднопостница, Великден, Русаля, Петровден, Голяма Богородица, Кръстовден, Димитровден, Коледа, Сурваки.

Светла събота

В съботапреди Софинден хората раздават просфорки и червени яйца в памет на наскоро починали свои близки.

Събота е посветен на починалите. В събота се правят всички помени и задушници.

През този ден жените не бива да се мият и да перат, за да не люти сапунената пяна в очите на умрелите; те не кроят и шият дрехи, защото, който се облече с такава дреха, ще умре.

Родените в събота, наричани съботници, могат да гадаят сънища, да разпознават магьосници и бродници, да виждат вампири, върколаци и таласъми. Даже Чумата се страхува от хора и кучета, родени в събота. Според някои вярвания, съботниците могат дори да се превръщат в змейове.

Съботите на месец март се наричат “бели” и през тези дни жените не перат и не простират бяло пране, не удрят с бухалка, не чукат в чутура, не садят бял лук, за да не бие град посевите.

Светла неделя, Томина неделя

Според Светото писание Господ сътворил света за шест дни, а на седмия седнал да си почине. Поради тази причина, последният ден от седмицата е определен за почивка. Но Господ е благословил труда на тези, които работят в неделя, за да осигурят прехраната на децата си.

Сутринта в неделя, хората се измиват, обличат нови и чисти дрехи и отиват на църква. В неделя се правят годежи и сватби, с изключение на неделите през Великите пости и Мръсните дни; в неделя се посрещат гости.

През този ден на жените е забранено да чистят, да перат или да шият дрехи. Смята се, че който е роден в неделя ще успее да постигне всичко без много труд. Лесно ще натрупа пари, имот и знания, и винаги ще бъде здрав, бодър и силен.

На Томина неделя има строга забрана за женска домашна работа, особено за пране и за простиране, за да вържат нивите и градините обилен плод.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!