10 неща в автомобила, които вбесяват катаджиите
Вътрешният правилник забранява на служителите на „Пътна полиция“ (КАТ) да проявяват излишни емоции, но част от тях вероятно трудно сдържат раздразнението си, когато проверяват шофьорите на пътя. Една от причините за това, разбира се, може да бъдат притежаването на определени устройства и аксесоари от шофьора на проверяваната кола.
Според изданието AvtoVzglyad тези джаджи или предмети могат да провокират проверяващия, дори без човекът зад волана да е направил нещо. Повечето от тези устройства не са забранени за използване, но със сигурност не се харесват на катаджиите и могат да създадат проблеми на шофьора. А е добре известно, че когато някой служител на реда иска да се заяде за нещо, винаги ще намери повод.
10 неща в автомобила, които вбесяват катаджиите (ГАЛЕРИЯ):
Това е една от любимите джаджи на някои шофьори, но полицаите често реагират негативно, когато я видят. Служителите на реда не обичат да бъдат снимани и се изнервят, когато видят камера, без значение дали тя е на телефон или на устройство, монтирано в автомобила. Но както се казва, това си е техен проблем.
Използването на това устройство, чиято цел е да предупреждава за радари по пътя, е забранено и се преследва от закона. Така че едва ли някой полицай ще се направи, че не го видял. Още повече, че антирадарът обезсмисля до някаква степен стоенето на патрулите по пътя. Също така, много от по-новите устройство имат вградена камера и могат да изпълняват ролята на видеорегистратор, за който вече стана дума.
Стикерите, особено тези с умни надписи, понякога предизвикват смесени реакции сред служителите на реда. В някои случаи написаните фрази могат да бъдат обидни или нецензурни, а също така и доста провокативни.
Има шофьори, които по някаква причина искат автомобилите им да изглеждат интересно за останалите и оцветяват някой детайл с ярка боя. Или път си плащат на специалисти, за да им нарисуват нещо на колата. Служителите на реда най-вероятно няма да харесат този начин на изразяване и ще го възприемат като опит от страна на водача да се открои в потока с цел пряко предизвикателство към общоприетите норми.
Също така в списъка с „дразнители на полицията“ са шумният спортен ауспух и други подобни подобрения по автомобила. Силният шум, издаван от двигателя, със сигурност ще привлече вниманието на служителите на реда, което означава увеличение на шансовете за проверка. А при нея могат да бъдат открити доста неща.
Факт е, че спуснатият сенник си има напълно легално предназначение, като особено през летните месеци той е много важен, тъй като предпазва от слънчевите лъчи. Някои шофьори обаче го използват и когато няма нужда от него, а това може да накара полицаят са реши, че човекът зад волана крие лицето си.
Тук важи същото като за сенника. Тъмните очила, особено когато няма нужда от тях, могат да станат причина за привличане на интереса на катаджиите на пътя. Те просто ще сметнат, че шофьорът крие нещо.
Общо-взето всичко казана за шофирането със спуснат сенник и със слънчеви очила се отнася и за тонираните стъкла. Пълната тонировка е забранена, което означава и проверка от служителите на реда.
Използването на телефон по време на шофиране е забранено от правилника. Много шофьори държат устройството пред лицето си, защото смятат, че когато то не е на ухото им, не нарушават закона. Освен, че това не е така, самото наличие на смартфон в ръката е гаранция за спиране за проверка.
Това действие вече е забранено на много места, като със сигурност и това помага за привличане на вниманието от страна на катаджия. Най-малкото, защото е опасно човек да се храни, докато шофира, тъй като губи контрол над управляваното от него превозно средство.