Родната действителност: Заплашителни надписи, марули, големи колкото китка магданоз и съмнителен произход
„Не пипай!“ – такъв заплашителен надпис се вижда по много от сергиите на Женския пазар в неделния ден. Там, където табелата липсва, червендалести продавачки минават на фалцет. И осведомяват купувачите, че избор може да има, ама в кварталния супермаркет. Тук, каквото ти се падне.
Подмяна
Така едрите марулки, курдисани на първа линия, се оказват с размери на китка магданоз. Апетитните ягоди с големина на сливи, които залъгват купувачите, пък идват при тях на мармалад. Така половината от закупеното на промоция количество отива директно на боклука, когато се приберете у дома.
По същия начин се процедира и с доматите – твърди и едри отпред, на лютеница отзад. Малцина от купувачите се разхождат до контролната везна. Някои се връщат да спорят с продавачите, че са ги ударили в кантара. Те пък им обясняват, че стоката е домашно производство и плюс-минус в грамажа са подробности.
Домати по калъп се изсипват от пластмасови кутии в щайгите, а продавачка инструктираше млада помощничка как да подбира едрите ягоди за представителния ред, след което пробута на възрастен човек с бастун, който отброи три лева на стотинки, развалената стока, пише Телеграф.
Мъжът извади няколко ягоди с мухъл и ги върна на продавачката, при което отнесе скандал, изскубнаха му торбичката от ръцете и му върнаха парите.
На дребно
В неделния ден на част от сергиите има знаменца, но това няма връзка с изборите. Част от прекупвачите така лъжат, че стоката е родно производство, а не е взета от борсата, каквато е масовата практика.
Хитруване на дребно има и в цените. Някои от търговците посочват цена, но за четвъртинка или на бройка. Екзотика на пазара е драконовият плод. Прогнозите за минусови температури и сняг задържат разсада. Предлагат се предимно ранни сортове домати, салати и тиквички, както и арпаджик.
В изборния ден много хора са излезли на разходка, да хапнат кебапчета и да обсъдят вота. Някои са разстлали чаршаф на тротоара и са го обърнали на битак.
Друг крещи: „Три за левче“, размахвайки китайски пъзели в едната ръка, чорапи в другата. Има и разочаровани.
„Преди две седмици ме черпиха кафе, три изпих, разхлопа ми се сърцето. Ама оттогава никой не е идвал насам да ме агитира“, споделя бодра баба, която припка из пазара.
Съвет от нея: „Дръж портмонето в торбата. Три пъти ме обираха тук, на пазара. Вече нося лична карта преснимана, да не ги сменям толкова начесто. И на търговците да нямаш вяра. И те като политиците – много лъжат“.