Какво може да спъне кандидатстването за собствена фотоволтаична система?
Специалистите изчисляват, че при сегашните цени на електроенергията бихме спестили около 2800 лева на годишна база. От началото на февруари се очаква към потребителите да тръгнат парите от Европа за изграждане на фотоволтаични системи по домовете. Какви са условията за получаване на субсидията и какво може да спъне кандидатстването?
Домакинството на Гергана Йорданова се отоплява с дърва, които годишно излизат около 1000 лева. Тя е един от кандидатите за финансиране за соларни панели.
Простата сметка показва, че без външно финансиране инвестицията не е изгодна. Те ще струват над 20 хиляди лева, а животът им е ограничен.
„Фотоволатиците имат живот 20 – 24 години. Аз направих такава сметка: ако даваш по 100 лева за ток на месец, 12 месеца в годината са 1200 лева. Умножено по 20 години, например, са 24 хиляди лева„, каза Гергана Йорданова, предава bTV.
Със субсидията в размер на 15 000 лева, или 70% от общата сума, картината става различна.
Изчисленията на специалистите сочат, че при сегашните цени на електроенергията със соларни панели бихме спестили около 2800 лева на годишна база.
„Важното е хората да съобразят своята конструкция на покрива, дали тя ще успее да понесе тази допълнителна тежест върху него, и ако се наложи – да направят укрепващи мероприятия. Също така е важно всяко едно домакинство си направи проект с електроинженер как ще свърже сега действащата си електросистема с новото съоръжение“, обясни Меглена Русинова, председател на БФА.
От „Активни потребители“ алармират, че при тези условия не всеки желаещ, който се отоплява неефективно, може да се възползва от субсидията, тъй като първоначално домакинствата сами ще трябва да платят изграждането им, а парите ще се възстановяват след това.
„Към момента така, както са заложени условията и както е предвидено, от тази схема ще могат да се възползват по-заможните домакинства. Според нас схемата трябва да се развие така, че да има отделни условия за енергийно бедни домакинства“, заяви Богомил Николов.
Ако семейството на Гергана бъде одобрено, ще трябва да извади и разрешително от местната Община, а за да не бъде неефективна инвестицията, тя трябва да бъде придружена и със система за съхранение на енергията за дни, в които е облачно.