Когато Юрий Гагарин бил на посещение при Елизабет II, той си изял резенчето лимон от чая и тя ето какво направила
През 1952 г., на 26-годишна възраст, Лилибет (както Нейно Величество е наричана като дете) става кралица. Тя управлява 70 години! Елизабет II счупи рекорда на Обединеното кралство. Преди това кралица Виктория управлява най-дълго – 64 години, годините на нейното управление в Англия се наричат Викторианска епоха.
Така Елизабет II стана най-старият монарх в британската история. Към момента на смъртта си Елизабет II беше и най-дълго управлявалият и най-възрастният държавен глава в света.
Новият монарх вече ще бъде най-големият й син, принцът на Уелс Чарлз , който също вече не е млад, все пак вече е на 74 години.
Когато Елизабет II се възкачи на трона, Уинстън Чърчил беше министър-председател на страната, Сталин беше в Кремъл, а Мао Цзедун беше начело на Китай. Това, което за нас са ехото от историята, за което се опитваме да съдим – за нея бяха гласовете на хората, с които е разговаряла.
По време на управлението на Нейно Величество в страната са се сменили 15 министър-председатели – от Уинстън Чърчил до Лиз Тръс, която беше назначена от кралицата само преди дни. Берлинската стена също беше построена и разрушена. Организацията на Варшавския договор беше създадена и се разпадна, човек излетя в космоса и кацна на Луната, изобретиха се мобилният телефон и интернет, Бийтълс се появиха и се разпаднаха.
Интересни факти за кралицата
Когато Юрий Гагарин изяде лимон от чай по време на прием в Бъкингамския дворец, кралицата се усмихна и направила същото, противно на етикета.
Според някои оценки Обединеното кралство харчи до 400 милиона паунда годишно за издръжката на кралското семейство. Но благодарение на кралицата тя спечели около 500 милиона от туристи!
С безупречна репутация , Елизабет беше модел на стабилност: тя никога не е участвала в никакви скандали или сензации. Като монарх тя подкрепи над 500 благотворителни организации!
Заслуги на кралицата
Елизабет изостави имперския тип управление, създавайки Общността на държавите . Включва 54 независими държави, повечето от които са бивши колонии. Кралицата беше глава на общността.
Благодарение на внимателното отношение на Елизабет II към културата и традициите на всички части на Великобритания се състоя обединението на Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.
Голямата кралица определено е икона на стил. Именно тя ни научи как да носим елегантно карирани поли, стилно да връзваме шал на главата си, да носим най-ярките костюми и да ги съчетаваме с брошки и направи тенденция за чантите Launer. И, разбира се, за пореден път ни показа, че нанизът от перли винаги е кралски!
Тя почти винаги носеше само поли, само 3 пъти се появи на публично място с панталон. Неин личен съветник и консултант по облеклото беше Анджела Кели, която преди това беше икономка на британския посланик в Германия, където беше представена на кралицата.
Анджела Кели няма специално образование. Освен това тя дори не е завършила гимназия, но, както призна бившият й съпруг, „ винаги е искала да работи за кралицата и е жертвала много за това “. Тази жена, освен че помагаше с гардероба на кралицата, беше и добър приятел и довереник на Елизабет.
Ако говорим за приятелите на кралицата, тогава си струва да споменем принцеса Александра от Кент (братовчедка на кралицата). Принцеса Александра подкрепяше кралицата по време на нейното управление. Тя придружава Нейно Величество в Обединеното кралство и в чужбина, като присъства на събития от национално значение с нея.
Хобито на кралицата
Елизабет говореше свободно френски, като от време на време караше любимия си Land Rover (тя не се нуждае от книжка). Кралицата обичаше кучета корги, отглеждаше коне и състезателни гълъби. Друг интересен факт: всеки път, когато влизаше в Лондон, кралицата искаше разрешение от градските власти. Такава била традицията!
Графикът й на хранене беше следният: закуска, обяд, следобеден чай и вечеря. От основните ястия беше печена риба или птиче месо, а по време на чаени партита на масата на Елизабет II винаги се сервираха сандвичи със сьомга или краставица. В същото време хлябът винаги беше с изрязани ъгли. Нейно Величество избягваше острите ъгли дори в храната, чисто от суеверие.