Сезонът на морето: Наши бизнесмени търсят будали да им работят по много и за малко пари без почивен ден
Летният сезон по Черноморието започна още на 1 май, но туристи няма. Лошото и дъждовно време допълнително усложнява ситуацията. Доста собственици на малки обекти като магазини, баничарници и кафенета не смеят все още да отворят. Чудят се какво да правят, защото отваряне на обект изисква доста средства и разбира се, персонал. Такъв обаче много трудно се намира.
Моите спомени от соца: В лагера бяхме 50 души в обща спалня, влизахме в морето под стройКогато днес чуя някой да говори за щастливото детство при социализма и конкретно за детските летни л…Jun 12 2021vijti.comХората изискват
„Хората имат изисквания, освен по-голямата заплата, искат и по два почивни дни, което е невъзможно да бъде осигурено, защото ден година храни. Освен това младите не търсят работа и се налага, ако изобщо се намерят, да бъдат наети по-възрастни. Заради осигуряването на почивни дни трябва да назнача още един човек, което хем ми идва по-скъпо, хем няма да мога да го намеря“, споделя собственик на магазин.
100 лева оборот
„Отворих заведението си и към момента оборотът ми е средно по 100 лв., и то от кафета. Отварям в 7,30 ч. и затварям в 23.30 ч. Само един човек съм назначил, другият съм аз. Миналото лято пак така процедирах – аз и още един човек. Чакаме руснаците, дано да дойдат. Те са най-добрите туристи. Надявам се през юли и август да имаме вече работа и хората да изберат нашето море“, коментира ситуацията с летния сезон собственик на заведение в Слънчев бряг.
„Хората не са глупави вече. Работили са в чужбина или си разменят информация. Там за час вземаш по 8-10 евро, а тук в магазин лятото блъскаш по 13 часа без почивен ден за 800 – 1000 лв. Който иска – да им работи на нашите пишман бизнесмени, които експлоатират хората за без пари“, споделя жена от Родопите, която категорично отказва да работи по нашите курорти.
Действително положението със заплатите по морето не е розово
Камериерки работят по 8-10 часа за минимална заплата. Иначе средно взимат по 1000 лв. В заведение един работник е сервитьор, барман и готвач за 1000-1100 лв., без в тази сума да влиза бакшишът. Родопчани, работили по морето, коментират, че и този сезон заплатите ще са по-малки за сметка на часовете работа. Хора, които се трудят от години при едни и същи работодатели, отбелязват, че и това лято персоналът е драстично намален. Ако в магазин са работили по двама души и са се сменяли, сега работи един човек за повече часове и по-малка заплата.
Почивен ден няма
„В заведение в Поморие работя от години. Преди бяхме трима – готвачка, сервитьорка и барманка. Бяхме и на смени. Тази години само аз ще изпълнявам трите длъжности, като активно работи с мен и собственикът. Компенсира смените, като дава почивки по три часа следобед. Почивен ден няма. Заплата за месец е 800 лв. Собственикът казва, че ми остава и бакшиш, с което намеква, че много вземам. Бакшишът е между 10 и 20 лв. на ден, наистина е добре. Нямах друг избор, безработна съм и това беше шанс за мен“, коментира гурбетчийка по морето.
Собствениците осигуряват безплатна квартира и храна, което си е бонус за работещите, споделят родопчани по Черноморието. На всички е ясно оправданието на собствениците на заведения и хотели за ниските заплати – пандемията с коронавирус.
А иначе по морето, поне на този етап, изобщо няма усещане за коронавирус. Много рядко някой се движи с маска или пък влиза в магазин с предпазно средство. Никой не говори и за предстоящите избори. Единствената тема е ще дойдат ли руски туристи и български, какъв сезон се очертава и откъде да се намери персонал за много работа и малко пари. Някои дори гледат към небето с надежда да дойдат самолети, които да докарат руснаци.
Типично по български си мечтаят да е като миналото лято, което напомняше обстановката по морето преди 10 ноември 1989 г. Хотелите и заведенията пращяха буквално от хора. Оказа, че и българинът е по-добър клиент и турист от нискобюджетни туристи от някои страни, които пълниха преди пандемията родните ни курорти.
Миналото лято българинът спаси сезона, сега предстои да видим кой ще го спасява, пише „24Родопи“.