Как да се справим с кopoнавируcа

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

„Ще се опитам накратко да ви разкажа какво научих от моята лична среща с Ковид. Съвсем прагматично.
Първо да отбележа, че българските здравни и политически власти, вместо да окуражават населението и да му посочват пътя за справяне със заболяването, предпочетоха да създават паника в особено големи размери. Силно се надявам някога тези психо-садисти да си платят за това.

Ковид повали Ирина Тенчева на легло – тя сподели смущаващи симптоми (Снимки): Сред последните знаменитости у нас, които разкриха, че са заразени с Ковид , се оказа и Ирина Тенче…Mar 29 2021vijti.com


Второ да успокоя, че болестта не е чак толкова страшна, ако човек не се поддаде на паниката и отчаянието. Дори когато си мислите, че сте сами срещу болестта, знайте, че някъде има хора, които са готови да ви помогнат и се молят за вас. За всички вас!
Трето, лекарите вече знаят достатъчно много за болестта и нейното лечение, така че – доверете им се! (Дълбок, огромен поклон пред Българския лекар, който посреща с почти голи гърди тази опасно заразна епидемия!!!)
Сега наистина малко по-прагматично.

1. Ако сте в паника, не знаете откъде да започнете и никой не ви обръща внимание (нашето джипи например няколко дни не ни вдигаше телефона), изобщо не се притеснявайте да звъните в регионалните здравни инспекции – да се оплачете или да попитате нещо! Ако не ви вдигнат веднага, звънете докато получите обаждане и разумен отговор на въпросите и оплакванията си. Все някой ще ви вдигне. После става по-лесно, намират се и решения. Ако стане много напечено, споделете нелепиците и притесненията си в популярните местни ФБ страници и групи. Повярвайте, и това върши работа понякога.

2. Ако смятате, че не са ви назначени адекватно лечение и лекарства, непременно потърсете второ и трето мнение! Ако ще и да ви струва пари, е много по-добре от неправилно лечение. В общи линии, вече има създадени инструкции от МЗ, те са стигнали до личните лекари, така че – говорете с тях, с познати лекари, на които имате доверие, с ваши познати, преминали Ковид, и не се притеснявайте. Изобщо – ТЪРСЕТЕ КОНСУЛТАЦИИ И СЪДЕЙСТВИЕ колкото считате за нужно, дори някой да ви се цупи насреща (нашето джипи ни направи на луди например, все едно ние сме виновни, че сме болни!). Създайте си подкрепяща мрежа от хора, които ги е грижа за вас и помнете, че всеки би ви се притекъл на помощ в този момент – с информация, с контакти, със съвет. (Разбира се, не преигравайте и не злоупотребявайте, но и не бъдете прекалено скрупульозни – все пак ВИЕ сте болните хора!).

3. МНОГО ВАЖНО! Дори и с Ковид, ИМАТЕ ПРАВО НА ВСЯКАКВИ МЕДИЦИНСКИ ПРЕГЛЕДИ И ИЗСЛЕДВАНИЯ – рентген, кръвни изследвания, PCR  и пр. (Ние например не знаехме, и докато го установим, ни отне много време!). Просто трябва да се обадите в съответното медицинско звено, да кажете, че сте с Ковид и да настоявате да ви определят час за преглед/изследване. Те СА ДЛЪЖНИ да ви осигурят време и място! Задължително преди да отидете на лекар или изследване, трябва да се обадите в РЗИ! Те трябва да проследят дали сте спазили инструкциите им. Не е страшно, няма никакви проблеми.

4. По принцип, дори и с Ковид, ИМАТЕ ПРАВО ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ЗА: ЛЕКАР, ИЗСЛЕДВАНЕ ИЛИ ДО АПТЕКА. Без излишни отклонения, разбира се, и като спазвате задължителните санитарни инструкции!


5. Ако имате ДЪЛГО ПОДДЪРЖАНА висока температура, чувствате се МНОГО отпаднали или получите ЗАДУХ – ВЕДНАГА БЪРЗА ПОМОЩ!!

6. Добре е да имате и окисметър на разположение (има го в почти всяка аптека, струва 40-70 лева). Ако сатурацията (количеството на кислород в кръвта) ви падне под 90, викайте 112! След това тя много бързо и рязко пада… (Хубаво е човек да има оксиметър, най-малкото защото има повече увереност, че държи нещата под контрол.)

7. При мен най-големият проблем беше с повръщането и диарията. Спрях ги с GAVISKON – сироп.

8. След това за бронхопневмонията пихме DOXYCYCLINE (бел. ред. – не трябва да се ядат млечни продукти или да се вземат пробиотици на млечна основа с този антибиотик, защото те блокират действието му) и други съпътстващи антибиотици, предписани ни от ПУЛМОЛОГ, заедно с пробиотик, препарати за защита на стомашно-чревния тракт и черния дроб, препарати за кашлица, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Антистенокрадин или Аспирин Протект. Всичко това – придружено с МНОГО (2-3 литра на ден) течности, чай, сокове и инхалации (с лайка, 2-3 капки йод, съвсем малко – на връхчето на чаена лъжичка, хлябна сода).

9. Не забравяйте, че най-важните в този момент сте си вие, че основната ви работа в момента е да се грижите за себе си, да се лекувате и да си почивате. Всичко останало може да почака!

10. Ако имате проблем с болничните, трябва да знаете, че всяка ЛКК (след максимума от 14 дни, които може да ви даде джипито) е длъжна да ви издаде болничен лист най-малко за 10 дни. Ако инфекционист или пулмолог (например) са дали становище, че са ви необходими повече дни за възстановяване, то ЛКК ще се съобрази с това.
Имайте предвид, че тези болнични листове МОГАТ ДА СЕ ИЗДАДАТ И СЪС ЗАДНА ДАТА!

И НАЙ-ВАЖНОТО: ДА СЕ ЛЕКУВАТЕ И ДА НЕ СЕ ТРЕВОЖИТЕ ПРЕКОМЕРНО!!
Другото е въпрос на време!“, категорична е Мариaна Иванова.
В отговорите под публикацията има важно напомняне – да не се бавите за снимка на белите дробове, когато температурата ви е висока за по-дълго време (38 градуса за примерно 4-5 и повече дни), защото КОВИД пневмонията се развива много бързо. В някои случаи е необходимо проследяване и повече от една снимка в разстояние на няколко дни.

Пълен хаос около проф. Чорбанов: Близки отрекоха за Ковид-19, от „Св. Анна“ потвърдихаПроф. Андрей Чорбанов, учен от Българската академия на науките, няма COVID-19. Това показват изследв…Mar 22 2021vijti.com

Източник: Актуално

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!