71-годишен американец уби 6-годишно палестинче и рани майка му
Американският президент Джо Байдън осъди остро атака срещу семейство с палестински корени в щата Илинойс. При нападение с нож в събота сутринта беше убито 6-годишно момче, а 32-годишната му майка – ранена, предаде БТВ.
Полицията определи деянието като престъпление от омраза, а 71-годишният извършител е арестуван и са му повдигнати някoлко обвинения. Според органите на реда семейството е набелязано заради войната между „Хамас“ и Израел.
„Светът вижда само това, което иска“: Как хората в Рамала гледат на конфликта в Близкия изток?
Президентът Байдън заяви, че е „отвратен“ от нападението и че този „ужасяващ акт на омраза няма място в Съединените щати“.
Седемдесет и една годишен мъж от Илинойс е обвинен в убийството на 6-годишно момче и в нанасянето на сериозни наранявания на 32-годишна жена, като според полицията престъплението е извършено от омраза заради ислямското им вероизповедание и в отговор на войната между Израел и ислямистката групировка „Хамас“, съобщи Асошиейтед прес.
Полицията е открила жената и момчето в събота сутрин в жилище в градчето Плейнфийлд югозападно от Чикаго, се казва в съобщение на службата на шерифа на окръг Уил. Смъртта на детето е била установена в болницата, а жената е с многобройни прободни рани, но се очаква да оживее. Аутопсията на детето е установила, че то също е било прободено десетки пъти, пише БТА.
„Детективите установиха, че и двете жертви на това брутално нападение са били нарочени заради обстоятелството, че са мюсюлмани и заради продължаващия близкоизточен конфликт с участието на „Хамас“ и израелците“, се казва в съобщението на полицията.
Сигналът за нападението е бил подаден от самата жена, жертва на нападението, която се обадила на спешния телефон, за да съобщи, че е била нападната от хазяина си с нож и че се е скрила в баня, където продължава да отблъсква атаките му.
В неделя на извършителя са повдигнати обвинения в убийство първа степен, опит за убийство и нападение със смъртоносно оръжие при утежняващи вината обстоятелства.
Ислямската организация за граждански права определи случая като „най-лошия ни кошмар“ и като част от обезпокоително нарастване на обаждания и електронни съобщения, съдържащи реч на омраза, след началото на войната между Израел и „Хамас“.