17-годишна родилка с левкемия и нейното бебе бяха спасени от лекарите на ИСУЛ и „Майчин дом“

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Лекарите от болниците „Царица Йоанна и „Майчин дом“ спасиха живота на 17-годишна родилка с тежка форма на остра лимфобластна левкемия и нейното новородено бебе.

Заболяването при момичето било открито случайно в деветия месец на бременността. В първия ден на Великден 17-годишната пациентка постъпила в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на ИСУЛ в 35-та гестационна седмица с диагноза остра лимфобластна левкемия.

Това е тежко хематологично заболяване, при което незрелите бели кръвни клетки се натрупват в костния мозък и пречат на нормалното кръвосъсирване. Състоянието крие сериозен риск, както за майката, така и за плода.

Пациентката била насочена към ИСУЛ след рутинно кръвно изследване в началото на деветия месец, тъй като до тогава не е имала симптоми.

„Болестта се развива много бързо, буквално за 2-3 седмици“, обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска онкохематология.

Лекарите от двете болници се координирали незабавно, за да осигурят максимална грижа.

Родилката оставала на лечение в ИСУЛ, а всеки ден била транспортирана до „Майчин дом“ за наблюдение на плода. На майката била назначена щадяща терапия, която да стабилизира състоянието ѝ и да я подготви за раждане.

Поради високия риск от кръвоизливи преди секциото в „Майчин дом“ били приложени няколко вливания на тромбоцитен концентрат.

Родоразрешението било извършено чрез цезарово сечение от опитен екип акушер-гинеколози и анестезиолози, сред които д-р Веселин Дяволов и доц. д-р Емил Кържин. Анестезията била обща, за да се минимизира рискът при тежката тромбоцитопения.

Родило се здраво момченце с тегло 2690 гр. и ръст 47 см. Поради забавена адаптация бебето е на лечение в неонатологичното отделение на „Майчин дом“, но изследванията на кръв от пъпната връв не показали наличие на левкемични клетки.

В момента и майката, и бебето са в стабилно състояние. Майката продължава лечението си в ИСУЛ, а детето е под грижите на неонатолозите.

Този случай е изключително рядък и сложен, изискващ отлична координация и висок професионализъм.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!