105 лева за „Порция свежест“: Българите ще теглят кредити за агнешко

Публикация в социалната мрежа с цената на агнешката задна четвъртина в една от търговските вериги предизвика истински потоп от реакции, докато българите се подготвят за поредния празник с изпразнени портфейли. Снимка на етикет, показващ цена от 29,99 лева за килограм и общо 105,14 лева за опаковка от 3,5 кг агнешко, разбуни духовете в мрежата и накара мнозина да се запитат дали ще празнуват Великден или ще плащат кредити за празнична трапеза.
Потребителят Мариян Михов иронично коментира, че „Тази година, банките ще отпускат кредит ‘Великден‘ – за агнешко, козунаци и яйца!“, визирайки непосилните цени на празничните продукти. Публикацията отприщи вълна от възмущение и сарказъм сред българите, които масово определят цените като „безумни“ и „непосилни“.
Производители срещу вериги – битката за българския джоб
Интересен контраст се оформя между цените в големите търговски вериги и тези на директните производители. Потребителят Красимир Енчев споделя: „29.98 лева за килограм незнайно колко старо месо, аз като по прост си поръчах заколиха ми го и на същият ден си го взех за 8 лева килограма. Да ви е сладко!“
Същевременно множество коментиращи призовават съгражданите си да подкрепят местните производители. Мирослав Иванов съветва: „Не купувайте от веригите това е старо дълбоко замразено месо. От Нова Зеландия вероятно, купувайте от хората по селата за да можете и догодина да купувате българско агнешко. Защото купувайки от веригите стимулираме чуждите икономики а не нашата.“
Георги Паскалев допълва тезата с важен икономически аргумент: „Колкото и да платите на българския производител все ви е много, колкото и скъпо да ви е по веригите все е нормално… Никой ли не разбира че трябва да купуваме от българския производител по две причини… първо парите и да са същите ще останат тук… при производителя в България, после той като има повече оборотни пари догодина ще завъди още по голямо стадо, ще стане по наводнен пазара с агнешко и цената му сама ще падне до нормалното.“
Бойкот срещу безпомощност
Редица потребители призовават към активен бойкот на скъпото агнешко. „Не купувайте да замиришат да се усетят“, призовава Георги Георгиев, докато други категорично заявяват, че ще се откажат от традиционното агнешко в името на финансовото си оцеляване.
Vladо Колев прави важно наблюдение: „Ами ако се купува значи имат клиенти и ще продават. Спрете да купувате простотии и да помпате инфлацията. Хем ревете хем купувате. Ако лани ги бяха бракували тази година нямаше да ги има на такава цена. Големите вериги са нагли и ще продължат да ви клатят докато им слугувате. Бойкот!“
Мнозина отбелязват, че празнуването на Великден не е задължително свързано с консумацията на агнешко. Константин Димитров иронично коментира: „Къде в канона пише че се яде агнешко? Че то за тези пари телешко Блек Ангъс ще си купя.“
Алтернативи и културен сблъсък
Интересен момент в дискусията е и темата за отказа от месо въобще. Друг потребител критикува традицията: „Че кой ви кара да го купувате. То ако не ядете агнешко или месо въобще, сакън ще умрете. Празникът не е за да бъдат убивани живи създания, които най-малко го заслужават.“
Бояна Илиева добавя: „Сигурно на повечето консуматори е крайно наложително да ядат агнешко… Щом се предлага, значи се купува… Това е… Всеки е свободен да не си купи, не е задължително като данъците… Аз лично никога не съм яла агнешко и О, чудо, жива съм.“
За контраст, в коментарите проличава и носталгия по миналото. Данаил Борисов отбелязва: „След 35 години ДЕМОКРАЦИЯ… Бяхме основен износител на агнешко на Балканите и за арабския полуостров дори!“, загатвайки за загуба на позиции в сектора.
Докато българите спорят в социалните мрежи, продавачите подготвят още по-шокиращи цени за Гергьовден. А пенсионерите, получили еднократна помощ от 50 лева, могат само да се взират в етикетите и да си спомнят времената, когато агнешкото не беше лукс за избрани.