Що е такса „камък“ и защо цацата е златна: ФРАПИРАЩИТЕ ШАШМИ, с които скубят туристите на родното море
Скъпи банкомати по морето и през това лято ошашавиха туристи, въпреки че устройствата, най-често поставени на възлови туристически места в курортите, прибират високи такси на клиентите от поне 2 години. Изненадата за летовниците е, че вместо стотинки или лев-два изтеглянето на пари от банкомата се таксува с между 10 и 15 на сто от заявената сума. При това сумата, с която клиентът се таксува, остава тайна за потребителя, съобщава „Труд“.
Устройството предупреждава, че “допълнителни такси могат да бъдат начислени от банката издател на картата за тази транзакция”, но не съобщава в какъв размер са те.
И ако ви е напекло слънцето и сте се разсеяли, бързате да изтеглите пари за сладолед на ревящото дете или просто наблизо няма друг банкомат, а в съседния магазин или заведение не приемат картово разплащане, туристът просто решава, че може да прежали таксата, очаквайки тя да е просто лев-два отгоре стандартната.
Изненадата идва после, когато се оказва, че на всеки сто лева сте оставили за услугата по 10-15 лева. Така ако решите да изтеглите 400 лева, таксата може да е между 40 и 60 лева.
Тези банкомати не са толкова много, но са разположени в оживени търговски центрове и на възлови места, най-често без друго устройство в близост – по курортите, в столицата и на граничните пунктове. При опит на репортер да провери във Варна каква е таксата, която начисляват банкоматите и дали клиентът е наясно предварително с нея, загрижени продавачи от близките магазини веднага се опитаха да предупредят кандидат шарана за финансовия капан, който го очаква. Служителите споделиха, че са се нагледали на стресирани хора, олекнали с доста пари след транзакция.
Затова те предупреждават клиентите да не ползват синьо-жълтите устройства, които на пръв поглед приличат на стандартни такива, но на тях вместо името на българска банка е написано името на компанията-собственик “Euronet”, а големи букви ATM указват наличието на устройство, от което можете да теглите пари.
На централната улица в Бургас “Богориди”, през която преминават туристите към морето, също има поставен от скъпите банкомати.
В целия комплекс “Възраждане” в Бургас например няма нито едно устройство, освен на пазара “Краснодар”, който често не работи. Жълто-син ATM има на главната “Богориди” и в някои от големите магазини.
А на култовата улица, която води към морето и наоколо минават страшно много хора, няма друг банкомат. Така летовниците са принудени да го използват, като малцина са наясно колко голяма всъщност е таксата, която ще им бъде начислена допълнително извън стандартната тарифа на банката им.
Проблемът с тези банкомати за туристите не е от вчера, но устройствата са напълно законни, още повече, че за поставянето им не се изисква лиценз. Заради многото сигнали за високите такси още през септември 2020 г.
Върховната административна прокуратура предложи на тогавашния финансов министър и на Българската народна банка да поискат законови промени, така че максималната такса при теглене на банкомат да е 5 на сто от сумата, както е при обмяната на валута в чейндж бюрата. До момента обаче това не се е случило и затова всяко лято ужилени летовници се жалват от скъпите банкомати.
Компанията, която поставя банкоматите, оперира в почти целия свят, като централният ѝ офис е в САЩ, но има представителства в голяма част от европейските държави, включително в България.
Гратисчиите плъзнаха и до Варна
Няма край на боклука от дивите къмпинги
По-страшно от всички дребни далавери е замърсяването на крайбрежието с тоновете боклук, който оставят след себе си много от феновете на дивото къмпингуване, категорични са туристи. Те почиват на практика безплатно – не внасят туристически данък, нито наем, опъват палатки и каравани на пясъка и дори върху дюни на неохраняемите плажове, а наесен останките от пребиваването им събират морските общини с пари, събрани от техните данъкоплатци.
Освен в популярни дестинации като Крапец и Кара дере, модата плъзна и на най-дивия доскоро във Варненско плаж – Паша дере. След снимки на холивудска продукция там бе прокаран приличен път и ивицата с кристална вода вече е пренаселена. Край пясъка и в гората отзад има голям палатков лагер, макар че канализация липсва.
Гратисчиите плъзнаха и до Варна. Въпреки забраните това лято на Четвърта буна дни наред лагеруваха няколко каравани, а в шубраците зад плажа в Аспарухово и дори насред импровизирания паркинг и сега има опънати палатки. За да избегне глобата, един от къмпингарите дори качи палатката си върху колата.
Достъпът до Русалка за поредно лято е платен въпреки серията от глоби през годините
Изнудват туристи да платят повече за сянката на плажа
Охраняемата зона се дели на такава за деца и без
В Шкорпиловци разделиха плажа за хора с деца и за почиващи без малчугани.
Серия от нелоялни практики вгорчава почивката на туристите по Северното Черноморие. Въпреки че навсякъде в тон със закона половината от пясъка е за свободно ползване, а платената сянка има фиксирани цени, на някои плажове служители изнудват хората. Преди дни летовничка алармира, че е била прогонена от ивица в местността “Иканталъка” край с. Топола.
На табелите пишело, че чадърът и шезлонгът са по 10 лв., а комплектът – 30 лв. Жената се настанила под чадър, не искала шезлонг и приготвила 10 лв., но я изненадали, че за сянката трябва да даде 30 лв., понеже посетителите “само за чадър” ги ощетявали. Туристката разгласи неволята си във Фейсбук, подаде сигнал до “Ние, потребителите” и с казуса вече се занимава Министерството на туризма (МТ).
Ведомството за пореден сезон се опитва да ликвидира и отколешния проблем с платения достъп до един от най-романтичните плажове на Север – “Русалка” край с. Свети Никола. Затвореният комплекс зад него е собственост на Николай Банев, а влизането до ивицата по асфалтиран път струва 12 лв. на човек и 10 лв. за кола. Таксите осигуряват достъп до чадъри, шезлонги и всички спортни обекти в комплекса, има и обходен до плажа за желаещите да стигнат до морето безплатно, твърдят от управата на селището.
Битката на държавата с “Русалка” се точи от години без резултат. През юли от МТ съобщиха, че са отнесли въпроса до прокуратурата и припомниха, че от 2019 г. всяко лято нарушителите са отнасяли глоби – общо 40 000 лв., като последната санкция от 20 000 лв. се обжалва в съда. Докато споровете текат, плажуването за ден в “Русалка” остава платено.
Във Варна и близките курорти такива нарушения няма, но старите градски проблеми със заустването на битова канализация в дъждовната вгорчават почивката на туристите при всеки порой.
След последния на градския плаж изплуваха мокри кърпички и умрели плъхове. От ВиК посочиха причината – отходните води от заведенията на Морска гара, собственост на държавното пристанище, се вливат в дъждовния колектор, а оттам чрез преливник нечистотиите отиват в морето, въпреки че има вариант да бъдат отведени в канализационната мрежа.
На юг – на най-дългия български плаж в Шкорпиловци, преди ден пламна плажен скандал с дискриминационен привкус. Повод за него станаха табели в охраняема зона, указващи места за хора с и без деца. Пост във Фейсбук предизвика лавина от противоположни коментари – едни приветстваха разделението, други категорично и възмутено бяха против. Оказа се, че наемателят е направил детски кът на пясъка и с табелите искал да насочи семействата с малки деца къде е най-подходящо да опънат хавлии, за да си почиват спокойно, докато малките играят пред очите им.
Хитът на лятото: Цакат ни с такса „камък“
Концесионери искат по 6 лева за хавлия опъната на буната
По 6 лева за полагане на хавлия искат от туристите на плажа “Солниците”, без в цената да влизат шезлонг, чадър или друга услуга.
Гонят бургазлии и гости от камъните на буна в морето. Тази скандална новина е хитът на огорчените и ограбени хора това лято. Те прогнозират, че скоро всеки сантиметър от ивиците ще е платен и се чудят на приумиците за чадъри и шезлонги. Едно време всичко, целият плаж беше безплатен и така е редно, смятат летовниците.
Става дума за камъните, които се намират от брега към морето на плаж “Солниците” и са се врязали сред вълните като естествена буна. Но кореняк-бургазлии, които знаят място от родители, баби и дядовци, а и летовниците, вече не могат да ходят спокойно там. Опънат ли хавлиите си на камъните, пристига новоизлюпен концесионер който им иска пари – 5-6 лева за това, че са на ивицата, която вече е с пари.
Скандалният случай от преди десетина дни, не предизвика никаква реакция от страна на институциите. Областната управителка тогава Мария Нейкова обясни през секретарката си, че ивицата била дадена на концесия от Министерството на туризма и не било нейна работа да се намеси в конфликта.
“Със съпруга ми ходим от години на това място. Знаем го повече само местните и е по- спокойно. Дошлият да ни гони не само, че извика полиция, но и ни поиска 6 лева. А хавлиите ни бяха на камъните. В същото време пясъкът наоколо прилича на бунище. Натрупани са само водорасли и изхвърлени от морето нечистотии. Няма ни чадър, ни шезлонг”, разказа пред наш екип плажуваща от Бургас.
“Писна ни да ни цакат с плажа и морето. И на лугата – езерата до солниците, които са прочути с лечебните си свойства за болни стави и ревматизъм, вече не може да се ходи без пари. Езерата ги взеха и тях на концесия, и входът е 5 лева. Скоро цялото море ще стане платено. Да даваме пари на разни момчета- защо? Морето не е ничия собственост, то е дар от Бога”, гневят се още жители на морския град.
Хората са ошашавени и защото тоалетната в платения район на лугата струва левче (извън петте лева), а за плажуващите на ивицата “Солниците” струва 2 лева. Дават касова бележка обаче и можеш да я ползваш цял ден.
“Срамота е, просто сме без думи от вземането на пари за всяка подробност от нуждите на плажуващите”, потресени са летовниците.
Таксита отказват да взимат хора от плажа, мокрели седалките
Паркирането до морето е платено или почти невъзможно
Пазят колите от слънцето с чаршафи
Шофьорите пазят колите си от силното слънце, покривайки автомобилите с чаршафи. Снимка: Мария Кехайова
Да отидеш на плаж с кола, се оказва трудна мисия на много места по Северното Черноморие. Южният, Централният и Северният плаж във Варна са до Синята зона. Тя работи без почивен ден, таксата е 1 лв. за час, но важи за 3 часа. След това колата трябва да се премести или следва 20 лв. глоба. Алтернатива е целодневният престой за 16 лв.
Друг вариант е паркингът на Морска гара, там цената е 2 лв. за час. Толкова е таксата и в курорта Св. Св. Константин и Елена, където има опция за целодневно паркиране срещу 14 лв.
По-солени са тарифите в съседния комплекс “Слънчев ден”. Там престоят варира от 15 до 25 лв. според близостта на паркинга до морето. Паяк в тези курортни зони няма, но за неправилно паркиране се налагат глоби от 20 лв. Същата сума на ден плащат гостите на повечето хотели на Златни пясъци, които идват на почивка с автомобил. В курорта шета частен паяк, а шофьорите на вдигнатите возила дължат 70 лв.
В крайморската част на Балчик също има Синя зона през сезона – 2 лв. на час. Срещу 5 лв. дневно гостите на Албена могат да оставят колите си край автогарата в комплекса и да стигнат с безплатен шатъл до хотелите си.
Иначе паркирането на първа линия излиза 20 лв. на ден, а на втора – 10 лв. Безплатно и достъпно е то само в северната част на крайбрежната алея във Варна, където има огромен паркинг. На него винаги се намира място, а разстоянието до най-близките градски плажове е минимално. Проблем обаче е единственият изход по тясното стръмно шосе, където през уикендите стават огромни задръствания. Безплатно се паркира и край големия плаж в кв. Аспарухово, но там е късмет да се намери свободно място след 9,30 ч през почивните дни.
Паркирането в Бургас също е голям проблем. Ако случайно си намериш незаето място в синята или зелена зона, или пък паркираш в общинския паркинг – пак няма спокойствие. Адската жега остава бич, срещу който, както в доброто старо време, може да се метне един долен бял чаршаф върху возилото /на снимката/ и да се реши проблемът.
Ако решите да си спестите паркирането и да ползвате такси, имайте предвид, че жълтите коли в Бургас отказват да вземат хора от плажа, защото им мокрели седалките и ги пълнели с пясък. Таксиджиите не склоняват да ходят до плажа дори заради солидни кирии. През цедката им минавали и хора, които си вземали храна за обяд. Щом ги видели с подозрителни торби с кутии, таксиджиите отлепяли с мръсна газ от стоянките, само и само да не ги качат. Подозренията им били, че могат да залеят седалките с рибена чорба или друга манджа.
Сезонът на термосите
Народната цаца стана златна
Теглят готвените ястия на грамаж с посудата
Хората през това лято масово си носят храна и кафе от вкъщи заради високите цени край морето.
Жалбите от ресторантите и плажните кръчми са все за високи цени. Туристи масово наричат народната доскоро цаца “златна рибка”, защото от 5 лв. за кило на борсата тя се продава в пъти по-скъпо в менютата.
Порция от 300 грама от топла витрина е 6-7 лв., а в ресторант варира от 8-9 до 16 лв. На капанчета в края на крайбрежната алея във Варна обаче има атрактивни оферти – 200 грама цаца с чаша наливна бира за 8-9 лв. Иначе комбинацията е доста по-скъпа, тъй като само халба бира струва 5 лв. и нагоре.
В Бургаско пърженото попче и сафридът, които са най- масово предпочитаните риби, тръгват от 11 лева нагоре. Който е решил, че ще се засити с кебапче греши. Бройката е 3 лева, а кебапчето – едва 80 грама. Бирата често е топла, а салатите – увехнали. Прецакват туристите и с дините. Задължително е да си вземеш цяла диня примерно на път за вкъщи от пазара, а у дома излиза, че тя е презряла.
Дребен, но ощетяващ трик има и при продажбата на готова храна на улични витрини. Готвените ястия се продават на грамаж, но някои търговци теглят заедно с пластмасовата опаковка, а понякога и с найлоновата торбичка отгоре. На сергии за сладолед край плажа пробват друг номер – не пускат касов бон, защото устройството се развалило от високите температури.
На плажа вече не е сезонът на дините, а сезонът на термосите, шегуват се в Бургас. Всеки си носи кафе в термос, за да не дава пари по капаните. Най- голямото прецакване обаче е с фрапетата. Едно фрапе струва 6 лева, а в него има 4 грама нескафе, млечна пяна, лед и вода. Царевицата на плажа е 4 лева, в магазина – 90 стотинки, геврекът на плажа се харчи на същата цена като царевицата – 4 лева.