Изследователи доказаха в проучване, че коронавирусът се задържа във въздуха в пренаселени пространства или в помещения, в които липсва вентилация.
Това потвърждава твърдението, че Ковид-19 може да се разпространява чрез т. нар. аерозоли – малки въздушни частици, информира Bloomberg.
Учените са открили частици от генетичния материал на коронавируса, които са останали във въздуха в помещения на две клиники в Ухан – болничните тоалетни, закрито пространство, в което има голям човекопоток, и стаи, в които медицинският персонал сваля защитното си облекло. Предмет на изследването не е било да се установи дали аерозолите могат да причинят коронавирусна инфекция.
Широко дискутиран е въпросът дали новият коронавирус може да се разпространява чрез въздуха. Според Световната здравна организация рискът за това е ограничен при специфични обстоятелства. Те прилагат като доказателство анализ на над 75 000 случая в Китай, при които не се съобщава за предаване чрез въздушни частици.
Заради все по-масовото разпространение на Ковид-19 в световен мащаб учените се опитват да разберат как точно протича заразяването.
Хората произвеждат два вида въздушни капчици, когато дишат, кашлят или говорят. По-големите от тях попадат върху повърхност, преди да се изпарят, което причинява замърсяването ѝ. По-малките обаче – аерозолите, могат да останат във въздушното пространство с часове.
Изследователите от университета в Ухан успели да създадат „капани“ за аерозоли в и около 2 болници в града, откъдето пандемията започна. Малко количество аерозоли е било открито в отделенията за пациенти, супермаркети и жилищни сгради, а много повече от малките въздушни частици са били намерени в тоалетните и две големи зони, където минава голям обем от хора.
Особено висока концентрация на аерозолите е открита в стаите, където медиците свалят защитната си екипировка. Това може да означава, че частиците, попаднали върху маски, ръкавици и предпазни костюми, могат отново да се превърнат в аерозоли.
Източник:лупа