Урок по история: Краят на Втората световна война не е на 9 май, а след капитулацията на Япония на 15 август

Кадър, Уикипедия, Army Signal Corps, 2 September 1945, Представители на Японската империя на борда на USS Missouri (BB-63) за церемонията по капитулация. Историкът доц. Спас Ташев обясни, че темата за 9 май е много сложна.
„Около 9 май има клишета, като наблюдавам поведението и на българските медии, които твърдят, че 9 май е краят на Втората световна война, което не е вярно. 9 май е Ден на победата над нацистка Германия, а Втората световна война приключва с капитулацията на Япония“, обясни историкът.
Той обясни също така защо Европа празнува победата над Нацистка Германия на 8 май, а Русия – на 9 май.
„Преди да се сключи и да се подпише капитулацията, Германия подписва капитулация пред съюзниците. И тъй като Сталин много е настоявал и съветските офицери да присъстват на този акт на капитулация, тя е подписана втори път. Още тук виждаме това разделение на света, което е било заложено в света на датата 9 май“, обяснява доц. Ташев.
По думите му Западна Европа има право да смята, че с капитулацията на Германия тази част на Европа е била освободена, но дали е било така в Източна Европа, е „недобре осмислена преценка от миналото“.
(б.ред. на 15 август 1945 година Япония капитулира, като официалният документ за това е подписан край Токио на борда на американския линеен кораб „Мисури“ на 2 септември 1945 година, което формално слага край на Втората световна война.)
„Трябва тепърва да отговаряме на този въпрос, защото изгонвайки германците, те бяха заменени с присъствието на съветски войски в нашия регион.“, коментира още доц. Спас Ташев.