Съкращават обучението по английски за сметка на математика и български

От Министерство на образованието готвят промени в учебните планове за новата учебна година. Министърът на образованието Красимир Вълчев представи предложения за промени в гимназиален етап, както и в изпитите от националните външни оценявания.
„Изпитите по математика в 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. Те ще бъдат 6 от общо 24 в изпита след 7. клас и 6 от 18 в изпита след 10. клас. В интегралните задачи се изискват базови знания и умения с природните науки. Няма да се изисква наизустяването на нито един закон. Законът ще бъде предоставен допълнително на учениците. Целта не е да наизустяват, а да могат да решават практически задачи. Учениците се запъват, когато трябва да преобразуват една задача в математически израз“, каза той.
„Целта не е да направим изпитите по-трудни или по-лесни, а по-практични. Даваме сигнал, че очакваме учениците да учат с разбиране. Продължава да доминира културата по заучаване за сметка на уменията. Ще бъдат публикувани достатъчно задачи, за да могат учениците да се подготвят“, разясни Вълчев.
Според него най-слабите резултати са по математика, физика и химия.
„В момента едно дете в 8. клас, което владее отлично английски език, ние го караме да започне да го учи от нулата. Ние психически ги натоварваме и прегряват в 7. клас, а в 8. клас си почиват, защото започват от нула, а са го учили от 3-годишни. Това е половин година пропуснато време“, категоричен е министърът.
Предложението на МОН е часовете по български език и литература и по математика да се увеличат и в двата гимназиални етапа.
Общото увеличение по български език и литература ще е с 12%, а по математика – с 25%.
Наред с това общият брой на часовете по всеки от предметите в областта на природните науки ще се увеличи в първи гимназиален етап с по 22%, по география и икономика – с 11%, а по история и цивилизации – със 7%.
Ще се наблегне върху здравно образование, държавно обществено осигуряване, здравно осигуряване, социално подпомагане, формиране и управление на публични финанси.