Стармър: Войната с Русия е „последното нещо, което искаме да видим“

Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър се обърна към депутатите в Камарата на общините, където днес му бяха зададени въпроси за Украйна и нейните постоянно променящи се отношения със САЩ, съобщава Sky News. Той обяви, че прави „всичко по силите си“, за да изиграе своята роля, като поддържа „всички ключови играчи“ в редовен контакт, предава Фокус.
Това включва Володимир Зеленски и Доналд Тръмп след спора им в Овалния им кабинет миналия петък, като Стармър заяви на Камарата, че е говорил с Тръмп три пъти, откакто се срещнаха във Вашингтон миналата седмица.
Стармър беше попитан за възможността британски миротворци да бъдат нападнати в Украйна след мирно споразумение и какво може да означава това за Обединеното кралство. Той казва, че „това е последното нещо, което някой иска да види“.
„Целият смисъл да се гарантира, че има траен мир и че всяка сделка, ако има сделка, която трябва да бъде защитена, е да се избегне конфликт и да се гарантира, че имаме мир“, добавя той.
„Начинът да гарантираме, че имаме мир, е да гарантираме, че има гаранции за всяка сделка, която е налице, защото най-сигурният риск да има конфликт е, ако Путин смята, че може да наруши всяка сделка, която може да бъде постигната.
Премиерът беше попитан дали има предвид втори план за Украйна, ако САЩ не могат да осигурят на Киев достатъчна гаранция за сигурност. Стармър коментира, че е фокусиран върху „единствения най-важен резултат“.
Според него единствено осигуряването на траен мир в Украйна, е това „което е добро за Украйна, добро за Европа и, разбира се, от съществено значение за Обединеното кралство“.