Спасено е възрастното семейство в автомобила, отнесен в морето на Елените (снимки)

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Спасено е възрастното семейство, отнесено с колата им в морето. Това съобщи вътрешният министър Даниел Митов, който отиде на мястото на бедствието тази вечер. Няма хора, които да се издирват. Водолази са проверили всички коли, отнесени в морето в района на най-голямото бедствие – ваканционното селище Елените и Свети Влас.

Трагичната равносметка до момента обаче е три жертви на стихията, която буквално удави Южното Черноморие, но най-тежко удари именно ваканционно селище Елените – там хората бяха залети от двуметрова вълна.

„В неизвестност няма хора. Имало е бедстващо семейство в района на Елените, но то е било спасено. Семейството е било в автомобил. Хората са реагирали бързо на подадения сигнал“, заяви министърът.

Още снимки ВИЖТЕ ТУК>>

По-рано през деня кмета на Свети Влас Иван Николов съобщи, че автомобил с двама възрастни в него е била завлечена към морето и хората се издирваха.

„Всички автомобили, които са в морето, са проверени от водолази за наличие на хора. За щастие, няма такива“, каза министърът, цитиран от БТА.

Снимка: Булфото

По думите на вътрешния министър, в момента всички налични екипи – пожарна, МВР, Министерството на отбраната, доброволци, служители на общинската администрация, Областната управа – Бургас, „Гранична полиция“ – са на терен в района на Елените.

Митов обясни, че колите са били завлечени в морето, след като от планината се е свлякла земна и дървесна маса, която е достигнала до плажа във вилно селище Елените.

Снимка: Булфото

„Добре е, че патрулите, когато са видели, че тръгва такава вълна от планината, са спрели навреме движението по пътя, за да не бъдат отнесени автомобили с пътници надолу по склона. Бързо са реагирали – както пожарната, така и „Гранична полиция“, така и всички останали служби, включително и Областна управа – Бургас и общинската администрация“, обясни вътрешният министър.

По думите му причината за потопа не е презастрояване, а падналият дъжд – прекалено голямо количество за отрицателно кратко време – около 230 литра на кв. метър.

Снимка: Булфото

Той съобщи, че през нощта във вилно селище Елените ще има патрули на МВР и жандармерията, за да се гарантира сигурността и да няма опасност от евентуални посегателства. „Това е непреодолимо бедствие, при което трябва да вземем всички необходими мерки за преодоляване на последствията“, коментира Митов, който отиде на място в Елените тази вечер.

Снимка: БТА

Митов призова хората да не се съпротивляват и да се евакуират. По-рано от МВР съобщиха, че част от гражданите на територията на комплекса отказват евакуация и полицията продължава да преговаря с тях. Тежка верижна техника навлезе в селището, включително автомобил „Амфибия“, и се включи в транспортирането им.

Над 100 души са евакуираните.

Снимка: Булфото

„В момента няма още кризисни точки по Черноморието и се надяваме да няма“, обобщи МВР-министърът.

Областният управител Владимир Крумов, който беше заедно с Митов в Елените, съобщи, че вече никой не се съпротивлява на евакуацията.

„Няма хора в неизвестност, в ход е евакуацията на жителите в селището, използваме високопроходима техника, с която да ги извозим“, уточни той по Нова телевизия. Крумов заяви, че евакуираните се настаняват в хотели, а БЧК е осигурила топла храна за хората. Ще останат там, докато го наложи ситуацията.

„В началото имаше такива хора, които дори се бяха заключили, но след включването на системата BG-ALERT, склониха и е в ход евакуацията“, разказа областният управител.

По думите му, според метеоролозите тази вечер ще продължи да вали, но много по-малко като количество.

Най-компрометирана е инфраструктурата в Елените, а след това и тази на територията на община Царево, където има компрометиран мост преди село Изгрев. Водата в района започна да спада, след като проби при устието на река Велека без да се налага взривяване.

Областният управител допълни още, че утре започва оглед на щетите по имоти и инфраструктура, както и разчистване, а комисия от понеделник нататък ще обследва дали има презастрояване в дерето.

Община Царево пък открива дарителска кампания в подкрепа на пострадалите от наводнението.

„В този труден момент трябва да бъдем единни и да подадем ръка на хората, чиито домове и имущество е увредено. Призоваваме граждани, бизнес и приятели на нашата община – да се включат според възможностите си“, пишат от Общината.

Даренията се събират чрез специално откритата банкова сметка:

IBAN: BG63IORT80483396477801

Банка: Инвестбанк АД

Титуляр: Община Царево

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!