„Следва сръбският сценарий“: МЕЧ обявява стачни действия и гражданско неподчинение

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Партия МЕЧ дава председателя на Народното събрание Наталия Киселова на главния прокурор, както и обявява гражданско неподчинение и стачни действия от следващата сряда (26 март) заради разпускането на парламентарната група, което днес бе обявено от Киселова. Причината за това е, че групата е с по-малко от 10 депутати.

Партията настоява за оставка на Киселова и на правителството. По време на брифинг лидерът ѝ Радостин Василев каза, че физически ще бъдат спирани заседанията на НС и в България щял да последва сръбският сценарий. Подчерта, че изкарвал българите на улицата, ако решението на Киселова не бъде преосмислено.

Василев заяви, че десетият депутат, заради липсата на когото е разпусната групата, е трябвало да се закълне днес, като това е било насрочено от Киселова. По думите му в правилника пише, че група се разпада, когато е напусната от депутати, а случаят не е такъв. Добави, че изчетеното от Киселова няма правна стойност.

„Срам и позор, Наталия Киселова трябва да си подаде оставката, няма да позволя тя повече да седне не председателското място. Срещу нея подаваме сигнал за превишаване на правомощия. Няма правни основания за разпадане на групата“, каза Василев.

Определи случилото се като саботаж на престъпник начело на българския парламент. Неколкократно повтори думата „позор“. Добави, че Киселова слугува на престъпна група на Тошко Йорданов, Бойко Борисов, Кирил Добрев.

Василев добави, че кани парламентарни групи, без да конкретизира кои, да обсъждат вот на недоверие и ще събира подписи за оставка на Киселова.

До разпада на групата се стигна след решението на Конституционния съд, с което представителите на МЕЧ от 12 станаха 11. Те загубиха трима депутати, а двама нови трябваше да се закълнат.

Единият – Илиян Илиев, още не е направил това. Другият – Самуил Славов, се закле, а след това се отказа да е депутат. На негово място трябваше да влезе следващият – Пламен Петков. Неговият избор днес е обнародван в Държавен вестник, но – клетвата му ще бъде твърде закъсняла, за да спаси бройката на групата.

МЕЧ: Групата ни не се е разпадала, даваме Наталия Киселова на прокуратуратаПарламентарната група на МЕЧ не се е разпадала, а Наталия Киселова не позволи на двама депутати да с…Mar 21 2025vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!