Синоптикът Янков: Циганското лято продължава, а снегът пада точно на тази дата! КАРТА
През ноември тази година средната месечна температура в повечето райони ще бъде над климатичната норма, а в тези с повече мъгли (обикновено най-ниските части на релефа) ще бъде около нормата. Такава месечна прогноза направи синоптикът от ТВ-Мет Петър Янков, цитиран от Труд.
Валежите ще бъдат около климатичните норми, като повече от нормалното се очаква в централните части от Горнотракийската низина и в Родопите.
Ноември ще започне с валежи и захлаждане. На 1 и 2 ноември времето ще бъде динамично с чести валежи. На 2 ноември по-интензивни се очакват в южните и в източните райони.
В планините ще превали мокър сняг. Температурите в населените места ще бъдат от 10 до 15 градуса.
От 3 до 5 ноември над страната ще премине нова влажна вълна с дъждове и усилване на вятъра. Температурите ще се задържат под 15 градуса.
След краткотрайно временно стабилизиране на въздушните маси над Балканите на 7 и 8 ноември се очакват нови валежи и краткотрайно захлаждане с дневни температури в ниските места от 8 до 13 градуса. Главно в Стара планина ще превали сняг.
В края на първата десетдневка и началото на втората, до 13 ноември, циганското лято ще бъде в пълното си проявление. Утрините ще бъдат с мъгли в ниските места и поречията, апрез деня ще бъде слънчево с температури от 12 до 18 градуса.
Облачно и дъждовно ще бъде от 13 до 16 ноември, с чувствително понижение на температурите. По планините и високите полета в западните райони ще превали и сняг.
В периода 15 до 23 ноември времето ще бъде слънчево с временни заоблачавания. Очакваните най-ниски температури по високите западни полета и на места в Добруджа са до 3,5 градуса, а дневните температури ще достигат 10, 15 градуса.
Нови валежи и слабо понижение на температурите се очаква около 24, 26 ноември.
От 28 до края на месеца есенните мъгли ще бъдат често явление. На 30 ноември се очаква заоблачаване и валежи от сняг и в населените места от 1 до 3 декември.
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.
За ноември народната метеорология гласи: слаба зима през ноември води до неплодородие. Ако на свети Архангел (8 ноември) е ясно и падне слана, зелето ще е добро и до първи декември няма да вали сняг.
Каквото е времето на Въведение Богородично (21.11), такова ще е и през цялата зима. Кога е облачно срещу Въведение Богородично, зимата бива мека, кога е ясно – много студена.
Месецът ще започне със слаба геомагнитна активност. Временно на 9 ноември и 10 ноемвритя ще се повиши като на Балканите не се очакват магнитни бури.
От 13 до 16 ноември се очаква повишена активност, на 13 и 14 ноември с условия за слаби геомагнитни бури и на северните ширини.
Повишена геомагнитна активност се очаква и между 23 и 38 ноември, с усилване около 28 и слаби бури в северните части от континента. На Балканите не се очакват геомагнитни бури.
След 28 ноември и в началото на декември земното магнитно поле ще със слаб интензитет и през повечето дни ще бъде спокойно.
Продължителността на деня продължава да намалява и на 30 ноември е 9 часа и 19 минути.