Секира! Край с евтиното СПА у нас! Снаториумите поскъпнаха драстично

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Поскъпва санаториумът, на който работещи хора с различни заболявания и пенсионери по болест ходят за профилактика и рехабилитация с парична помощ от държавата, съобщава „Телеграф“.

Миналата година хората масово са доплащали по 300-360, до 400 лева в балнеохотелите към НОИ. Само допреди две години е имало и пакети по около 200-220 лева, разказват пациенти.

Балнеохотелите, които в последните 2 г. не са вдигали цените, в момента си уточняват ценоразписа за 2025 г. Макар програмата за тази година още да не е стартирала, те са започнали да правят резервации по цените от миналата година с уговорка, че ще има поскъпване и доплащане при настаняване.

Как да отидем на санаториум за 9 лева на ден по програмите на НОИ

Срок до 5 дни

След резервацията по телефона имате до 5 дни срок да платите авансово 50% от сумата, която е за ваша сметка. Доплащането от страна на държавата се превежда директно на балнеохотела съгласно договора между НОИ и изпълнителите.

„Записваме на старите цени, но ще има поскъпване. Още не е решено с колко. Но не сме ги вдигали две години“, обяснява администраторка в балнеохотел близо до столицата. Във въпросния обект 10 дни престой излиза 300 или 360 лева, в зависимост в кой блок е настаняването.

Изискването на НОИ било да се настаняват по двама души в стая, дори да са непознати. Ако искате да сте сами, ще трябва да доплатите по 30 лв. за нощувка. Имало обаче и малки стаи, където настанявали по един човек без доплащане, макар леглата да са две.

Авансово се превеждат 50%, а разликата между старата и новата цена се доплаща при настаняване, когато се дава и останалата половина от стойността на пакета. Цената е за 10 дни престой и включва нощувки, хранене и рехабилитационни процедури.

Преди десетина дни надзорът на НОИ реши да вдигне средствата, които се дават от държавата по програмата за рехабилитация и профилактика.  Средствата за диагностични и терапевтични процедури се повишават средно с 15%. Парите за една нощувка се увеличават от 26 на 32 лева, а частичната помощ за храна – от 9 на 11 лева, което е увеличение с 22-23%.

Искане до НОИ

В момента, съгласно наредбата на НОИ за ползване и изплащане на парични помощи за профилактика и рехабилитация, единствено балнеохотелите към института и специализираните болници за рехабилитация имат право да извършват дейност по програмата. Частните хотели за СПА и балнеология обаче искат да се включат в нея, но от НОИ са ги отрязали.

Още декември миналата година от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм са пратили писмо до института с искане да се промени наредбата, така че сертифицираните медикъл и СПА обекти също да се допуснат като изпълнители.

Надзорът на НОИ обаче дава отрицателен отговор на заседание на 13 януари. Преди дни от съюза са пратили ново писмо с искане да бъдат допуснати до процедурата за избор на изпълнители.

Има ли дискриминация

„Това е дискриминация, до 2009 г. в тази програма имаше и частни хотели, които отговаряха на изискванията“, коментира пред „Телеграф“ Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. По думите й, ако искаме да имаме здраво население, програмата за профилактика трябва да бъде увеличена като обем средства и да се допуснат повече субекти до участие. „За нашите българи не сме дали възможност за профилактика, а искаме да имаме здрави работници“, коментира Кацарова.

По подобни програми в нашите сертифицирани СПА и медикъл хотели в момента се настаняват германци. Разходите им за рехабилитация се покриват от здравните каси в родината им. От услугата се възползват и много българи, живеещи в Германия. По линия превенция на здравето от родните СПА центрове се възползват и австрийци.

„Колкото повече инвестираш в профилактика за един здрав човек, толкова по-дълго време той ще остане работоспособен. А ние какво правим – влагаме целия бюджет за лечение, а за профилактика отделяме незначителен процент“, коментира още Кацарова.

В момента в частен тризвезден СПА хотел пакетът тръгва от 80 лева на ден с включени нощувка, закуска, вечеря и процедури. В четиризвездните хотели цената е от 100 лева нагоре.

Възползват се около 41 000 души

От програмата на НОИ за профилактика и рехабилитация всяка година се възползват между 40 и 50 хиляди души. Правото на парични помощи имат осигурени лица за общо заболяване, майчинство, трудова злополука и професионална болест, както и получаващите лична пенсия за инвалидност, като последните не трябва да са навършили пенсионна възраст.

На 65 км от София: Сребърно язмо лекува мистериозни болести

За настаняване в балнеохотел трябва направление от лекуващия лекар. Лицата трябва задължително да изкарат всички 10 дни, иначе трябва да възстановят напълно парите. Изключения се правят при заболяване, което възпрепятства продължаването на престоя и други обективни причини.

В балнеохотелите се настаняват хора със сърдечносъдови заболявания, болести на опорно-двигателния апарат, на периферната нервна система и др. Има и противопоказания като рак, освен ако лицето не е в стабилизирано състояние, остри инфекции, венерически заболявания, тежък диабет и т.н.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!