Сега е моментът за Еврозоната, не трябва да се притесняваме от цените

Народното събрание няма да гласува предложението на президента Румен Радев за референдум за еврото. „Прави ми впечатление краткият период от време, в който и четирите национални работодателски организации консолидираха позиция. Това беше в рамките на под един ден. Години наред ние имаме важен приоритет трите членства на България – Шенген, Еврозоната и членството в ОИСР.
Помните ли колко страхове се всяваха и за членството ни в Шенген, какво ще се случи… Останаха тези две членства, като и в двата случая считаме, че 2026 е годината, в която ще реализираме и тези приоритети“, каза председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев в студиото на „България сутрин“.
Той подчерта, че участието ни в Еврозоната не е самоцелно.
Законът за еврото
„Нашата цел е много проста – да имаме проспериращо, стабилно и добре функциониращо общество. Този времеви процес отне на България 25 години. Ние изпълнявахме критериите и в един по-ранен период. Политическата неспособност да се използва моментът за нещо добро ни е урок зад гърба ни. Заради това не виждаме смисъл да се пропуска тази възможност“, допълни Радев.
Икономистът доц. Щерьо Ножаров припомни, че още през 2024 година Народното събрание прие закон за въвеждането на еврото.
„Народното събрание се произнесе не с решение, а със закон за въвеждането на еврото. Този закон беше обнародван с указ, подписан от президента Румен Радев. На база на договора с ЕС, датата не може да се обсъжда. Не може да има референдум за дата. Някой може да поиска на рождения му ден да се присъединим, но няма как. България очевидно е готова, изпълнява всички критерии, трети месец вече покриваме критерия за инфлацията“, поясни той в ефира на Bulgaria ON AIR.
Валутният борд е временен механизъм
Според него сега е нашият шанс за Еврозоната.
„В пазара на Еврозоната ние имаме свободно движение на стоки, хора, капитали, услуги. Този пазар никога няма да бъде засегнат от мита, вътрешни пречки и деформации. Пазарът на Еврозоната е 14,5 трилиона евро. Левът е обезпечен с евро. Не може постоянно да разчитаме на валутния борд като механизъм, защото той е временен механизъм“, коментира още икономистът.
Радев заговори и за страховете на хората у нас.
Ще имаме финансова стабилност
„Чуваме изрази като „да не стане като в Гърция“, но не паричният съюз причини кризата в Гърция. Обратно – кризата се реши благодарение на паричния съюз. Инфлационният принос, който има от страна на Еврозоната, е много по-малък и с много по-слаб ефект, отколкото ако ние сме оставени сами на произвола. В България при такава криза Българската централна банка не може да помага, което е в компетентността на ЕЦБ, ако ние сме част от Еврозоната“, добави председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България
По думите на доц. Ножаров инфлацията в другите държави, с изключение на Хърватия, когато са приели еврото – е скочила между 0,3% и 0,5%.
„Хърватия се присъедини през 1 януари 2023 година – това е първата година от ефектите на войната в Украйна и пост-ефектите от кризата с Ковид-19. Еврото ли е причинило инфлацията там? Случаят в Хърватия е съвпадение с много други екзогенни фактори, които нямат връзка с присъединяването към Еврозоната. А плюсът за България – само новината от положителен конвергентен доклад би донесла 0,3% към БВП, което е половин милиард. По отношение на цените опасения не би трябвало да има“, коментира доц. Щерьо Ножаров.
По данни на ЕЦБ „най-критична“ инфлация е имало в цената на услугите.
„Хората бързо и лесно ще видят съкращаването на транзакционните разходи. Има нещо, което ще се види по-малко, но ще се усети позитивно от абсолютно всеки – повишаването на кредитния рейтинг на България. Понастоящем еврото е втората основна световна валута. Прави впечатление, че въпреки страховете на хората, всеки нормално мислещ човек при паника обръща спестяванията си в евро и долари“, каза още Румен Радев.
Доц. Ножаров смята, че кампанията за еврото не е била достатъчно информативна.
Всява ли се страх у българина
„Спекулира се много с това защо Швеция и Дания не са се присъединили към Еврозоната. Това са силно експортни държави, търговското им салдо е положително. Такъв тип държави прилагат активна политическа политика, за да девалвират националната валута, когато се налага. Ние нямаме търговски излишък, не прилагаме експортна политика. Те могат да разчитат на друг тип икономика, която е базирана и на други приходи“, разясни икономистът.
„Хората с най-ниски доходи биха имали най-големите ползи от участието на България в Еврозоната, защото има доказателства за увеличаване на доходите. През всичките тези години бъркаме с недостатъчната разяснителна кампания. Асоциацията на българските банки заяви готовността си също. БНБ системно публикува доклади, в които много подробно описва стъпките. Важно е да не се объркват хората, имаме нужда от спокойствие“, категоричен е Румен Радев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: БГНЕС