СДС: Радев си сложи черен печат „недостоен да бъде президент“

В Деня на Европа президентът Румен Радев обяви, че внася в Народното събрание предложение за провеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 г. Предложеният от него въпрос гласи: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“.
„Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля“, заяви Радев в извънредно обръщение.
Той подчерта, че инициативата му не е атака срещу европейската перспектива на страната, а опит да се приложат демократичните принципи при вземането на стратегическо решение. „Всеки опит на политическите сили да представят предлагания от мен референдумкато референдум за или против европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация“, добави президентът.
Политически реакции и обвинения
Радевото предложение предизвика остри политически реакции. От Съюза на демократичните сили (СДС) обвиниха президента в двуличие и определиха действията му като „антиевропейски“.
„Сутринта вдига флага на Обединена Европа и слуша „Ода на радостта“, а вечер иска референдум за еврото – това е еманация на двуликата му политическа същност“, се казва в позицията на СДС.
От партията нарекоха поведението на Радев „недостойно за президент на държава-членка на ЕС“ и заявиха, че искането за референдум е доказателство, че държавният глава е „проводник на антиевропейските сили в България“.
Остри критики отправиха и от управляващата коалиция. Депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев заяви във Facebook, че ще гласува против свикването на референдум, а бившият премиер и съпредседател на „Продължаваме Промяната“ Николай Денков подчерта, че страната трябва да направи всички възможни стъпки, за да участва във вземането на решения в Европа.
Оставка след искането за референдум
Часове след обявяването на референдума, правният съветник на президента Крум Зарков обяви, че подава оставка. „В понеделник ще подам молба да бъда освободен от длъжността на секретар на президента по правните въпроси. Причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос“, написа Зарков в социалните мрежи.
Конституционалисти посочват, че Народното събрание има последната дума дали да се проведе референдум, като напомнят, че преди по-малко от година Конституционният съд се произнесе отрицателно по сходно предложение на партия „Възраждане“.
Контекст на предложението
Предложението на Радев идва в момент, когато правителството на Росен Желязков работи активно за въвеждане на еврото от началото на 2026 г. Очаква се след по-малко от месец да бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната.
Президентът аргументира искането си с твърдението, че „в българското общество няма консенсус“ относно въвеждането на еврото и че „институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите“.