Само месец ще е периодът на двойно обращение след въвеждане на еврото

Все повече наближава моментът, в който платежно средство у нас ще стане еврото. Засега върви по-скоро вяла разяснителна кампания относно въпросите, които ще възникнат у хората. Единствено БНБ опитва да отговаря на някои въпроси, но за да стигнеш дотам трябва да посетиш сайта, нещо което не всеки може да си позволи, дали поради липса на необходимите комуникации или пък на умения.
От датата на въвеждане на еврото от банкомат ще можем да теглим пари единствено в новата валута разясняват от БНБ. В периода на двойно обращение рестото винаги ще бъде в евро.
Периодът на двойно обращение ще е първият месец от въвеждането на еврото. През този период ще можем да плащаме кеш в лева в магазин или да извършваме банкова операция на гише в лева, но рестото, ако има такова, ще е в евро. Банковите преводи, които не са на гише, ще бъдат само в евро. Тегленето на пари от банкомат – също. Ако искаме да платим публични задължения – например данъци, такси, можем да го направим в лева, но единствено кеш в случаите, в които това е възможно.
Въпреки че в периода на двойно обращение и левът, и еврото ще бъдат използвани като валута, цените ще бъдат обявени и двете валути месец, след като страната ни получи зелена светлина, и ще останат така през първата година от въвеждането на еврото.
От датата на въвеждане на еврото Българската народна банка ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето, банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс 1,95583 лева зa 1 eвpo.
През първите шест месеца банките и „Български пощи“ ще обменят безплатно на каса банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс. През втората половина от годината, в която въведем еврото, банките ще продължат да извършват обмяна, но имат право да въведат такса за услугата, разясняват още от БНБ. Затова и не трябва да се помотват хората, които притежават суми в лева в брой, а своевременно да прехвърлят в евро.