Само за месеци над 50 българки дадоха общо 2 млн. лв., вярвайки, че са харесани от звезди

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Схемата почва с чат в WhatsApp! Над 50 българки изгоряха общо с около 2 млн. лева от началото на годината, хванали се на поредната киберизмама, замислена от мошеници, базирани най-вероятно в Нигерия, предупредиха от ГДБОП.

Този път жените били заблуждавани, че си пишат със световна знаменитост от ранга на кинозвездата Брад Пит или певеца Роби Уилямс.

За последната измама е използвано името на Роби Уилямс.
За последната измама е използвано името на Роби Уилямс.

Досега известни бяха измамите с красив американски адмирал или генерал, командващ спецчасти в Близкия изток, който спешно се нуждае от пари. Те са от доста време и дори станаха известни като романтични измами. От месеци обаче наред с “красивите адмирали” мошениците са вкарали в обращение и секси знаменитости.

Последният такъв случай е на жена, “забелязана” не от кого да е, а от британската звезда певеца Роби Уилямс. За бруталното престъпление “24 часа” съобщи преди седмица. Жертвата, която е на висока позиция в държавна институция, изгоря със 178 хил. лева. През юни тя била излъгана, първо в WhatsApp, а после в специален сайт, че си пише лично с британската звезда. Той уж толкова я бил харесал, че срещу тази такса щял да ѝ даде награда от 2,5 млн. паунда.

След като жената изпратила парите по банков път, комуникацията прекъснала. Тя подала сигнала 5 дни по-късно. Оказва се обаче, че това съвсем не е единственият случай. В подобна ситуация били изпаднали поне още десетина жени.

Схемата е следната. Първо мошеникът изпраща на стотици хора в приложенията за чат комуникация като WhatsApp и Telegram следното съобщение: Здравейте, забелязахме, че сте сред най-големите фенове на Брад Пит (например). Този тип съобщения се пращат от компютър автоматично, не са адресирани само към един конкретно, а се разчита някой от стотиците получатели “да клъвне”. Изпращачът обяснява, че е представител на звездата и че “само” срещу 2000 долара се влиза в ексклузивен фен клуб. И дори може да се чати с популярното лице. Ако жертвата плати, получава достъп до специално създаден от мошениците сайт. Там има множество снимки на световната знаменитост, включително съвсем нови. Те се копират от социалните мрежи, има и папарашки кадри. Следващата стъпка е, че жертвата на измамата вижда специална подстраница, в която се имитира персонална комуникация със звездата.

За да е съвсем реалистично, въпросната знаменитост уж не отговаря веднага. Чака се с часове, а личните чатове продължават по не повече от час. Обсъжда се всичко, дори понякога фалшивият Брад Пит например иска рецепти за традиционни ястия от страната на жертвата.

Това продължава около месец. След това жертвата отново получава съобщение уж от мениджъра.

То гласи, че звездата е избрала точно нея за специална награда от над 2 милиона долара. Причината била, че е най-лоялният фен и двамата си паснали като характер. Парите дори вече били преведени, но в банката, с която звездата работи. Изпраща се линк към сайт, направен да изглежда като на финансова институция. Човек получава потребителско име и парола. Там вижда “наличните средства”. Има и опция да ги преведе по друга сметка.

Когато обаче опита да го направи, се оказва, че трябва да плати такса за услугата. Тя е между 10 и 20% от исканата сума. Направи ли го, комуникацията спира, а мениджърът престава да отговаря на съобщенията. Преди това обаче се появява съобщение в менте банката, че заради международния превод парите ще пристигнат след 3 дни. В действителност през това време мошениците прехвърлят през множество сметки на финансови мулета средствата на жертвата и така следите се губят.

Има и разновидност, при която звездата изпраща подарък, но трябва да се плати такса за освобождаване на пратката от митница. Тази схема е по-рядка и се ползва в 1 от 10 случая.

“Средно 10-15 хил. лева губи българка, станала жертва на подобна измама”, разказва старши комисар Владимир Димитров, директор на “Киберпрестъпност” в ГДБОП. В някои случаи обаче сумата може и да е много по-голяма. Често обаче заради забавянето в подаването на сигнала парите стават непроследими и на практика е невъзможно да се възстановят.

“Обикновено се връзват възрастни жени. Ако нямат спестени финансови средства, много често отиват в банкова институция и теглят заем”, обясни профила на жертвите Димитров.

Зад тези измами стоят нигерийски групи

Първото съобщение се праща автоматично. Човек застава зад екрана едва когато някой отговори. Разговорът се води на английски, за да е автентично. Веднъж получили парите, нигерийците ползват друга банда, която да ги изпере. Таксата е между 30 и 40%, но замитането на следите е гарантирано.

Самата схема не е нова, а поредна разновидност на стара. “Преди се представяха за американски военни, лекари, капитани на кораби, които в момента са в конфликтна зона. Тогава лъжата бе за катастрофа на дъщерята на мъжа, за която трябват пари. Той обещаваше да ги върне, когато се прибере от мисията. След това уж пращаше колет на своята възлюбена”, разказва Димитров.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!