Путин се съгласи на примирие с Украйна

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Руският президент Владимир Путин се съгласи на примирие с Украйна, но само ако това доведе до траен мир и да отстрани първоначалните причини за тази криза. Путин направи изявлението след двустранна среща с беларуския президент Александър Лукашенко, съобщава БНТ.

По-рано съветникът на руския президент Юрий Ушаков определи като „прибързано“ американското предложение за временно прекратяване на огъня.

В Москва вече пристигна специалният пратеник на Вашингтон за Близкия изток Стив Уиткоф, който ще разговаря с руския държавен глава.

Руският президент прие американското предложение за 30-дневно примирие, но подчерта че има още въпроси за обсъждане.

„Съгласни сме с предложението за спиране на военните действия. Но това спиране трябва да бъде такова, че да доведе до дългосрочен мир и премахване на първоначалните причини за тази криза“, заяви руският президент Владимир Путин.

Русия не отговаря на предложението за примирие, надяваме се на натиск от страна на САЩ, каза президентът Зеленски.

„За съжаление повече от ден светът не e чул смислен отговор от Русия на направените предложения. И това отново потвърждава, че Русия е тази, която се стреми да продължи войната и ще се опита да отложи настъпването на мира колкото е възможно по-дълго. Надяваме се, че натискът от страна на Съединените щати ще бъде достатъчен, за да принуди Русия да прекрати войната“, допълни Зеленски.

Ройтерс цитира свои източници, според които Русия е изготвила списък с три искания за постигане на споразумение.

Твърди се, че те са Украйна да не става член на НАТО, чуждестранни войски да не бъдат разполагани на украинска територия, а анексираният полуостров Крим и четирите окупирани украински области да бъдат признати от международната общност за руски.

Кремъл отказа да коментира дали това са условията на Русия за край на войната и дали с тях са запознати американските представители.

„Не мога нито да потвърдя, нито да коментирам. Мога само още веднъж да повторя, че има огромно количество информация, която не съответства на истината или в нея има много малки частици истина. Разчитайте на официални становища и официални източници“, каза още Дмитрий Песков, говорител на Кремъл.

Американски и британски дипломати вече предупреждават, че Русия едва ли ще седне на масата за преговори на добра воля.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!