Проф. Тагарев: Русия е в много сериозен стратегически упадък

Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ проф. Тодор Тагарев, ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН.
„Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до встъпването на Тръмп в длъжност. Твърди се, че чиновник на ниско ниво е взел такова решение, но е много малко вероятно това да е така. Още повече, че става въпрос за доставки, които вече са били напът към Украйна или са вече на територията на Полша. Доставки, които са много важни за гарантиране на сигурността на цивилното население, не само за фронта. Това е ясно и на Зеленски, и на всички около него. Ясно е и на европейските лидери, поне тези, които се чувстват сериозно ангажирани с европейската сигурност, с която, знаем вече, че е неразривно свързана със сигурността на Украйна.
Но Украйна продължава да бъде зависима от доставките на определени видове въоръжения боеприпаси от САЩ и ако те прекратят доставката на ракети от типа „Пейтриът“ или „Хай Марс“, това не може да бъде компенсирано бързо. Може би след две или три години, когато европейската индустрия започне да произвежда такъв тип въоръжение.
И затова именно и Зеленски поставя този въпрос, специално за ракетите лично на президента Тръмп. Знаем, че Украйна е поискала от САЩ да закупува тези ракети, не да се дават като помощ, а да ги закупува. Няма отговор до момента. Германското правителство също се е обърнало към Пентагона, за да закупи системи „Пейтриът“ и за нужди на Украйна, но и към тях няма отговор до този момент, а те са единствените, които с голяма степен на ефективност срещат балистични ракети.
Крилати ракети, всякакви видове дронове могат да се свалят с много други видове въоръжения, но не и балистичните ракети.
Тактиката, която Русия предприема през последните месеци, е, че се пускат стотици дронове и между тези стотици дронове се пускат 10 или 20 ракети, включително крилати и балистични ракети. Балистични ракети, почти няма друга система към момента, която да е достатъчно ефективна срещу тях. Разработват се европейски модификации, които очакваме да бъдат ефективни срещу такива ракети, но до момента няма друго решение, освен системите ПТТ. Това е едното критично значение.“
Пентагонът излезе с тезата, че в момента прави преглед на всички наличности и потребности и тогава ще реши дали може да предостави допълнително боеприпаси на Украйна. За мен тази теза не звучи много сериозно. Говорим за малко боеприпаси, които отиват към Украйна, но са много важни за тях.“
Две хипотези: САЩ пренасочват оръжие към Израел или колкото по-малко оръжие за Украйна, толкова по-бързо войната ще спре, независимо от това каква цена ще плати Украйна.
„Първата теза е слаба, защото за действията, които САЩ предприеха спрямо Иран, не са им нужни такива боеприпаси. Те ползват съвсем други боеприпаси и системи въоръжения, от тези, които в момента са блокирани. За Израел това може да е важно, защото и техният „Железен купол“ не е чак толкова железен, тъй като няма система, която да гарантира 100% защита от всички възможни атаки.
Когато се насити въздушното пространство с най-различни видове атакуващи обекти, тогава, с колкото повече системи разполага отбраняваща се страна, толкова по-добре.
Но САЩ не споменаха дори Израел, не сме чули Израел да настоява точно за тези противовъздушни ракети.
Относно втората хипотеза, има анализатори, които наистина така считат. Виждаме, че Тръмп по причини, които не са ни много ясни, не е готов да приложи сила спрямо Русия. Тук не говоря за военни удари. Силово това могат да бъдат допълнителни санкции, въвеждане, предоставяне на по-голяма военна помощ на Украйна. Има такива силови мерки, но изглежда те не стоят на вниманието на президента Тръмп. Може би Тръмп вижда вариант, в който Украйна да отстъпи повече от това, което тя е готова да отстъпи.“
Какво е готова да отстъпи Украйна
„Признаване на фактическата ситуация на фронта. Без да има юридическо признаване на някакви права на Русия върху окупирани територии, Украйна от няколко месеца дава доста ясни сигнали, че е готова да приеме фактическата ситуация и да спрат бойните действия на това, което те наричат линия на бойното съприкосновение. И да си търсят после решения, след време, по други начини. Това, разбира се, не удовлетворява Путин. Това, което чухме и след вчерашния му телефонен разговор с президента Тръмп е, че Русия не се е отказала от своите цели на това, което те продължават да наричат специална военна операция – за реално и цялостно подчинение на Украйна. Действията на Тръмп са добре дошли за Путин и за тази негова политика. Просто Русия не желае и няма намерение да върви към примирие.
Добре, обаче хората умират. Тази нощ имаше масови разрушения в Киев и в други градове с изстреляни на 500 дрона. Такива неща нямаше допреди няколко месеца.
Това е много трудна ситуация, за която и да е система за противовъздушна отбрана. Включително украинската, която вече натрупа толкова опит, но не стигат средствата, очевидно.“
Важна ли е Украйна за САЩ
„Ние трябва да приемем, че войната в Украйна, важността на нейния изход не се разбира от сегашната администрация в Съедините щати. Европа е достатъчно богата, икономически мощна, технологично развита, за да може да помогне на Украйна да се справи с този проблем. Въпросът е, че това няма как да стане веднага. Необходимо е време. И то най-вече за тези системи, които са противоракетна отбрана и то точно за противодействие на балистични ракети. Някои високоточни системи. И някои системи, които са глобални системи за разузнаване, за комуникация, за навигация.“
Чий съюзник е България
„Зависи от текущата управленска конфигурация, защото при нашия кабинет с акад. Денков, като министър-председател, имаше много ясна и категорична позиция и политика, и я следвахме много последователно. Но държавата като цяло ми изглежда колеблива. Ние се присъединяваме към всички европейски и натовски решения, такива, каквито са те, и България там е в мейнстрийма.
Гледам, че г-н Борисов се е срещал с украинската посланичка и пак е гарантирал, че България ще се включи във възстановяването на Украйна, което значи, че би трябвало да работим за позитивен изход от тази война, за да можем да се включим в последствие във възстановяването. Въпреки това при всяко положение позицията днес е по-колеблива.
Има един друг политик, сега стана и партиен лидер, който преди се изтъкваше като най-големия евроатлантически поддръжник на Украйна, а сега каза – „Оставете я Украйна и да мислим за хората“. За нас хората са важни. Разнопосочна е нашата политика. Зависи с кого говорите. Нямаме така ясна и последователна позиция, каквато, например, има Румъния.“
Тезата: Украйна без оръжия – Русия превзема Одеса
„Тя, Русия, ако можеше, отдавна щеше да е влязла в Одеса, но не може.
Това вече е благодарение не дори на западна помощ, а на самостоятелните усилия и иновативното мислене на Украинската армия. Успяха с ракети тяхна разработка да потопят флагмана на Русия, успяха да унищожат една трета от Черноморския флот на Русия. Принудиха ги с дронове да се изтеглят в другия край на Черно море. В момента руските кораби се използват само като площадки за изстрелване на ракети по наземни цели на украинска територия. Украйна няма да им позволи това да се случи. Най-сериозният гарант е Украинската армия и нейното снабдяване.“
Състоянието на Украйна
„Във въздуха виждаме, че Украйна бавно, но вече има бойна авиация с нелоши характеристики, която е свалила два пъти повече дронове и ракети, отколкото през май месец. Освен това е нанесла 220 удара по наземни цели. Това до тази пролет не съществуваше. Получиха миналата година F-16, получиха и „Мираж“. Дават и загуби, за съжаление. Четири самолета F-16 вече са загубени. Трима пилот са загинали, но се обучават още хора, които набират опит. Свалиха прехваления Су-34 от много голямо разстояние. И ще продължат да ги свалят. Във въздуха нещата постепенно се изравняват и Украйна може да получи преимущество.“
Състоянието на Русия
„Русия вече започна така наречената „лятна офанзива“, която ще може да върви някъде до октомври. В тази офанзива Русия e успяла да спечели много малко. Експерти изчисляват и беше казано в едно интервю с президента на Финландия, че Русия е дала 170 жертви за завоюването на един квадратен километър. Това, което е завоювала Русия от украинската територия е срещу изключително много жертви. Просто Русия хвърля в месомелачката хора, без да се замисли, за тях хората са ресурс, който се използва. Предполагаме, че през тази лятна офанзива в следващите 2-3 месеца може би ще завладеят още не знам колко… 1000, 2000, 3000, 5000 квадратни километра, но няма да направят оперативен пробив. Категорично няма как да завладеят Одеса по море. Руснаците не могат да направят по море нищо повече. Ако се сбъдне моята прогноза, няма как да тръгнат към Одеса. Така че очакваме Украйна да удържи на тази офанзива.
При продължаване на икономическите санкции спрямо Русия има анализи, че руската икономика започва да изпитва сериозни трудности. Те едва удържат, защото плащат на предприятия, взимат банкови заем и не ги връщат. Държат парите на хората и те не могат да ги изтеглят от банките. Не е ясно колко дълго може да се издържи така.
През следващата година руската икономика ще изпитва много сериозни трудности и при положение че не може да постига някакви значими успехи на фронта, ситуацията няма как да се подобри. За мен Русия е в много сериозен стратегически упадък. Отстъпления виждаме и спрямо Иран. Нищичко не направи Русия за Иран. Виждаме сега какво става в Азербайджан в конфликта. Дори една Армения почва да затваря руски училища и тръгва срещу Русия.
Хвърляйки всичко, което може да извади на фронта в Украйна, Русия започва да губи на други места. И в един момент аз не изключвам варианта да видим, както се наричат в теорията „каскадни ефекти“ и сриване на тая система по някакъв начин.“
Ключът към спирането на войната в Украйна
„Каскадните ефекти“, които Русия ще понесе, възможно е, но Украйна също изпитва трудности и с мобилизацията на допълнителни хора и с подготовката им. На мен ми е трудно да си представя вариант, при който Украинската армия тръгва и побеждава, и изтласква Руската армия изцяло. По-скоро си представям такава комбинация от фактори и развития, при която Русия сама ще се откаже от по-нататъшни военни действия и ще се опита да задържи това, което е окупирано до момента. И там вече въпросът ще бъде дали ще успее да задържи окупираното, или пак украинците ще кажат – сега пък ние не сме съгласни, продължаваме да воюваме, докато не си освободим територията. Това е моят оптимистичен сценарий.
Има и песимистичен, разбира се. Той е свързан с това, нека го наречем, „колебливо отношение на президента Тръмп“. Защото чуваме, че започват да говорят за вдигане на някои санкции срещу Русия. Ще разберем в скоро време дали САЩ ще продължи помощта за Украйна, договорена при Байдън, от която има още много, или ще я блокират. Другото важно е дали САЩ ще се съгласят да продадат на Германия или направо на Украйна тези нужни ѝ въоръжения. Най-главният ключ все още е в Украинската армия.“