Проф. Виткова: Болниците подбират пациенти със скъпи пътеки, защото са търговци. Това не може да продължава

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Проблемът е юридически. Електронните системи на болниците и на спешната помощ не са свързани. Ние наблюдаваме брой легла, специалисти и пациенти на хартия по един начин, а на практика нито има толкова легла, нито толкова специалисти. Трябва да се въведат електронни системи, които да проследяват какво се случва. В момента, в който до пациента пристигне парамедик да има контакт до момента, в който стигне до лечебното заведение. Това заяви адвокат Мария Петрова в студиото на NOVA. В студиото гостите коментираха ситуацията, при която жена почина след като обикаля с линейка в търсене на болница, която да я приеме.

Ето какво каза момченцето на жената, която почина в Спешното на врачанската болница Момченцето на 43-годишната Миглена, която почина, докато чакаше помощ в Спешното отделение на врача…Feb 3 2022vijti.com

Проф. Мими Виткова каза, че е недопустимо да се обикаля по 4 болници в София и в крайна сметка пациентът да е загубен. Според Петър Галев има интереси, които стоят зад това да няма единна система за здравна помощ. По думите му професията парамедик е унищожена през годините в България.

“Голям интерес има да не се знае в българското здравеопазване какви болни и има и къде. Така ще се знае къде има нужна от доболнична помощ и от конкретни медикаменти”, категоричен беше той.

Проф. Виткова каза, че болниците си подбират пациенти със скъпи пътеки, защото са търговци: “Трябва да се промени философията. Не може да продължим с този пазарен уклон. Това променя психиката на работещите в здравната система”.

“Нито един медик не може да вземе решение дали този човек ще живее или не. Те са длъжни да направят всичко възможно. Оттам нататък е Божа работа. Пазарният принцип беше наложен като единствен водещ”, заяви адв. Петрова.

Според нея има неравнопоставеност на пациентите, защото болните с ковид разполагат с повече легла в сравнение с други болни. Галев отбеляза, че в България няма “Неотложна помощ”, което всъщност е междинно звено. Тя трябва да бъде организирана от ДКЦ-тата: “По този начин ще се разтоварят линейките и болничните заведения”.

“Ние сме държавата в Европа с най-много болници. Поставя се въпроса дали ние имаме лекари. Ние допуснахме всяка 3-етажна кооперация да се превърне в болница и да работи по скъпи клинични пътеки”, заяви адв. Петрова.

Ясна е причината за смъртта на жената в Спешното отделение на врачанската болницаЕксхумацията на Миглена, починалата в Спешното отделение на врачанската болница, е показала вероятна…Feb 3 2022vijti.com

Теодора Александрова

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!