При средна работна заплата от 2296 лв., за апартамент от 100 квадрата, са нужни около 200 средни месечни възнаграждения
Ново повишение на цените на имотите със 7-8% – това прогнозират експерти до края на годината. Вече половин година Себастиян търси жилище в столицата. Цените обаче са непосилни за джоба му. „Цените на апартаментите са прекалено надути, това е балон в България“, коментира той.
Локацията остава сред водещите изисквания. Сметките показват, че при средна работна заплата за страната от 2296 лв., за апартамент от 100 квадрата са нужни около 200 средни месечни възнаграждения. Цените на квадратен метър в столицата започват от 1600 евро.
„Цена кв. метър за жилище в София може да бъде между 1600-700 евро до към 2200-2500 до 3000 евро. Когато един имот е на добра локация, това предполага, че в момент на евентуална криза, този имот ще си задържи наема и ще остане печеливш“, каза мениджърът на недвижими имоти Анас Хамид.
Себастиян Пашов предпочита да живее в близост до родния дом, а именно в центъра на София.
„Ако вземеш гарсониера или боксониера, ще ти излезе около 100 хил. евро, което е адски много“, допълни той.
В Цюрих квадратът достига 25 000 евро
На фона на останалите европейски столици – цените на жилищата в София не са толкова високи, твърдят експерти.
„Със сигурност са по-високи заплатите, но никой не отчита факта, че примерно в Мюнхен квадратът е около 10 000 евро, в Париж са 12 000 евро, в Цюрих могат да стигнат до 25 хиляди евро. В София са едни от най-достъпните имоти на европейския пазар“, поясни Хамид пред BG on Air.
Въпреки високите цени, през 2024 г. е отчетен ръст в отпускането на ипотечни кредити за покупка на недвижими имоти.
„Хората напоследък се интересуват от готови апартаменти, защото не им се занимава с майстори. Склонни са да дават дори по-висока цена, отколкото е дал собственикът. Ако ще има покачване, то ще е 7-8%, няма да е повече. Хората все повече искат да имат лични имоти и нещо за инвестиция“, заяви още мениджърът на недвижими имоти.