Премиерът за думите на президента: Няма да коментирам пловдивски сказки от Кишинев

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Няма да коментирам от Кишинев пловдивски сказки. Това коментира министър-председателят Росен Желязков в отговор на журналистически въпрос за критиките на президента Румен Радев по отношение на липсата на специализирана техника за гасене на пожарите у нас.
Росен Желязков заяви, че ситуацията с пожарите у нас е „напрегната“:

„В постоянна комуникация съм с щаба. Новините по отношение за развитието на обстановката по мой указания се дава само и единствено от щаба. Всички други информации, дезинформации, коментари и политиканстване няма да ги коментирам от Република Молдова“.

Той коментира срещата си с държавния глава на страната Мая Санду, както и с председателя на молдовския парламент Игор Гросу.

„Имаме едни и същи виждания за начина, по който Кремъл въздейства върху демократичните процеси спрямо Република Молдова по пътя към европейската ѝ интеграция и Република България като страна-член на Европейския съюз. Тактиките са сходни. Свързани са с възпрепятстване на нормалното функциониране на институциите и въздействие върху избирателните права на гражданите, което е особено чувствително за Молдова, но и друго подобно въздействие и смущаване на нормалния политически процес в страните-членки, особено тези, които съставляват югоизточната и източната част на Европейския съюз и Източния фланг на НАТО“, коментира той.

Премиерът заяви, че има целенасочени усилия за въздействия срещу българската общност в Молдова. Той благодари на молдовските власти за развитието на двустранните отношения в сферата на образованието.

„В областта на образованието аз изразих своите благодарности към парламента на Република Молдова и усилията на председателя за това, че за първи път както за България, така и за Молдова – за България, защото имаме за първи път български филиал на университет извън пределите на страната, а за Молдова това е първото предоставяне на възможността и преобразуването на Тараклийския университет във филиал на Русенския университет, което е преодоляло много предубеждения, които досега са били политически обосновани“.

Министър-председателят заяви, че в бюджета за 2026 година страната ще се предвидят средства, с които деца с български произход, живеещи в Молдова, да могат да посещават страната ни.

По думите му това ще доведе до възможности за обмен на знания, културно-исторически връзки и интегрирането на сънародниците ни зад граница.

„Тази програма ще бъде за стотици деца. Тя ще бъде целенасочена. Тя е приветствана от институциите в Република Молдова и ще започне да дава своите плодове, защото нашата общност е изключително уязвима в момента. Не само по отношение на своя бит, но и по отношение на това, че българите в Тараклия все още не говорят български, а общуват на руски и въздействието върху тях е изключително силно“, коментира той.

Той подчерта, че България е готова да подпомогне Молдова по пътя ѝ към присъединяване към Европейския съюз, предоставяйки своя опит.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!