Пред печката вместо пред компютъра: Все повече съпруги напускат работа и се отдават на семейството
![](https://vijti.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_0508-795x522.jpeg)
Движението на така наречените традиционни съпруги, които напускат работа и се отдават на семейните задължения, става все по-популярно не само в САЩ, но и в Европа.
Защо нежният пол доброволно избира да прекарва повече време пред печката, отколкото пред компютъра – провери Цвети Петрунова.
През 50-те години на 20-и век спретнати и красиви жени с бели престилки буквално дебнат от всяка кухния в Америка. Така наречените традсъпруги, или традиционни съпруги, се превръщат в идеала за семейна стабилност. .
И докато през следващите деситилетия стремежът на нежния пол да се бори за равенство става все по-популярен, се оказва, че голяма част от инфуенсърите връщат този ретро начин на живот.
45% от инфлуенсърите съобщават, че основната им аудитория са жени на възраст 25-40 години. 60% от жените в движението заявяват, че се чувстват овластени, приемайки традиционните роли.
„Когато станах на 25 г., се замислих повече – чистенето и готвенето не е неприятно. Дори не разбирам защо жените искат да работят – каква е целта? Няма нищо задоволяващо в работата“, коментира инфлуенсърка.
Но дали това е избор, или връщане към патриархалните идеали?
![](https://img.cms.bweb.bg/media/images/640x/Feb2025/2113496154.webp)
Психологът Ани Владимирова коментира, че има млади жени, които са уморени и уплашени от изискванията, които има съвременния свят към жената.
„В постоянната надпревара с другите жени някои предпочитат да се спасят от социалната джунгла в семейството си, в дома, в партньора, на когото имат доверие“, посочва тя.
![](https://img.cms.bweb.bg/media/images/640x/Feb2025/2113496157.webp)
„Има и жени, които го избират в една по-късна възраст, защото осъзнават, че наперените жени отблъскват мъжете и „супермадамата“ може да попадне в категорията „любовница“, което е втора ръка човек в нашето общество. Затова те избират да предложат на мъжа модел, който го издига стабилен и силен“, коментира Ани Владимирова.
Според психолога Милена Ташкова движението на традиционните съпруги днес по-скоро е „машина за изкарване на пари“ и говоренето им за това как жената трябва да си е вкъщи и да приготвя само домашна храна, всъщност е тяхната работа.
Според Наталия Кобилкина мъжете не търсят образа на „традиционна съпруга“.
![](https://img.cms.bweb.bg/media/images/640x/Feb2025/2113496156.webp)
А критиците твърдят, че движението затвърждава остарелите норми на пола, като ограничава свободата на жените да се определят извън традиционните роли.
![](https://img.cms.bweb.bg/media/images/640x/Feb2025/2113496158.webp)