По 2000 лева на ден от трюфели: Българският „черен диамант“ покорява Европа

Тазгодишната реколта от черни трюфели в Родопите е повече от обещаваща, а цените вече бележат ръст, алармират търговци от региона. Въпреки че природата отказа на берачите традиционните диворастящи гъби като манатарки и пачи крак, почвата в планината се оказа благодатна за ценните трюфели.
Причината? Студената пролет и липсата на валежи, които оказаха негативно влияние върху другите видове гъби, но създадоха идеални условия за трюфелите – един от най-скъпите и търсени кулинарни продукти в Европа.
💰 Възможност за сериозни доходи
По думите на търговци, занимаващи се с изкупуване на трюфели, най-опитните берачи могат да печелят до 2 000 лева дневно, ако имат късмета да попаднат на необработено находище. Това обаче не е работа за всеки – трюфелите не се виждат с просто око и изискват добре обучени кучета, както и богат опит в гъбарството.
„Не можеш просто да излезеш в гората с кошница. Трябва да знаеш терена, да имаш специално куче и нюх – буквално и преносно“, казва дългогодишен берач от района пред БНР.
📉 Празни пунктове, разочаровани гъбари
Докато трюфелджиите броят пачки, изкупвателните пунктове за традиционни гъби стоят празни. Местните хора, които разчитат на гъбарството за препитание, са силно разочаровани. Почти няма манатарки, липсва и любимият пачи крак.
Въпреки това, надеждата идва от черните трюфели, които тази година се появяват в изобилие.
🌍 Европейски интерес
Търсенето на български трюфели е особено силно във Франция, където черният трюфел се счита за истински деликатес. Износът носи добра доходност, а България бавно, но сигурно се утвърждава като значим играч на европейския пазар.
🌳 Потенциал за развитие: трюфелни гори
Според опитни берачи, страната ни има сериозен потенциал да развие специализирани насаждения от трюфелни дървета, които могат да осигуряват устойчив доход в продължение на десетилетия. Подобни идеи са били обсъждани в миналото, но така и не са реализирани.
„Ако се създадат трюфелни гори, те могат да дават реколта и препитание до 200 години напред. Това е инвестиция не просто за нас, а за внуците ни“, коментира дългогодишен трюфелджия.
В година, в която природата е неблагосклонна към обикновените гъбари, трюфелите се превръщат в златната нишка на Родопите. Уникалният микроклимат, комбиниран с европейското търсене и възможността за бъдещо развитие на трюфелни насаждения, превръща региона в обещаващ център на едно от най-скъпите природни богатства.