По втория начин: Пенсионерите изхитряха със схема

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Все повече хора бързат да получат пенсия и се пенсионират по “втория начин”, тоест без да са изпълнили изискванията на Кодекса за социално осигуряване (КСО) за пълен стаж и необходима възраст. Това става ясно от данни на Националния осигурителен институт (НОИ), цитирани от „Труд“.

КСО дава възможност хората да получат пенсия една година преди да навършат необходимата възраст (ранно пенсиониране при наличие на необходимия стаж), да получат пенсия без пълния необходим стаж (ако са навършили 67 г. и имат поне 15 години действителен трудов стаж), а за миньори и балерини също е предвидена възможност за ранно пенсиониране.

Общият брой на новоотпуснатите лични пенсии за стаж и възраст (включително отпуснатите по общия ред) за периода от 2019 г. до 2022 г. нараства с 4,8% (от 49 659 през 2019 г. до 52 048 през 2022 г.), показват данните на НОИ.

Почти половината от тях са пенсии, отпуснати при специални условия на пенсиониране, чийто дял нараства за периода от 47,3% на 49,3%. Данните показват, че въпреки намалението на населението и вдигането на възрастта за пенсиониране, нараства броят на хората, които излизат в пенсия.

От хората, които се пенсионират при специални условия, най-много са пенсиите, отпуснати при непълен осигурителен стаж, тоест при навършване на възраст от 67 години. През 2022 г. броят на тези отпуснати пенсии е малко над 12 хил., което е ръст с 9,6% спрямо 2019 г. Но най-голям е ръстът на пенсиите, отпуснати на хора преди достигане на пенсионна възраст.

КСО дава възможност при наличие на необходими трудов стаж човек да се пенсионира до една година преди достигане на необходимата възраст. Като пенсията му се намалява с 0,4% за всеки недостигащ месец През 2022 г. при тези условия са се пенсионирали 7232 души, което е ръст с 36% спрямо 2019 г.

Трябва да се има предвид, че КСО дава възможност на хората да купят до 5 години трудов стаж. Така хората могат да съчетаят предоставените възможности от КСО – да купят необходимия им стаж, а след това да се възползват и от възможността за ранно пенсиониране.

Само в рамките на 2022 г. са отпуснати и 6237 пенсии на хора, работили при условията на първа и втора категория труд, в пенсия са излезли и 12 балерини и балетисти, които също са се възползвани от възможността за ранно пенсиониране. Така общият брой на хората, които са се пенсионирали при специални условия, е 25 524, което е ръст с 8,7% спрямо 2019 г.

Общият брой на личните пенсии за стаж и възраст, изплащани от фонд “Пенсии” на държавното обществено осигуряване (в т. ч. пенсии, отпуснати по общия ред) за периода 2019-2022 г. намалява. Ако в края на 2019 г. пенсиите са 1 500 620, то в края на 2022 г. те вече са 1 420 640 или с 5,3% по-малко, показват данните на НОИ.

Това се дължи на намалението с 10,6% на броя на личните пенсии за стаж и възраст, отпуснати по общия ред, които за периода са със 130 012 пенсии по-малко (1 221 963 в края на 2019 г. и едва 1 091 951 в края на 2022 г.). Това се дължи на плавното покачване от началото на всяка календарна година на изискуемите за отпускането на този вид пенсия стаж и навършена възраст. При останалите видове лични пенсии за стаж и възраст, отпускани при специални условия, се наблюдава обратната тенденция – техният брой нараства.

Общият брой на личните пенсии за стаж и възраст, отпуснати при специални условия за периода 2019-2022 г., се увеличава с 50 032 пенсии, или с 18%. Освен като брой, те се увеличават и като дял в структурата на личните пенсии за стаж и възраст, изплащани от фонд “Пенсии”, за сметка на дела на пенсиите, отпуснати при пълен осигурителен стаж.

Над 9 млн. лв. неправомерно са получени от държавното обществено осигуряване само за година.

Нарушения в размер на над 12,7 млн. лв. са установени от НОИ само в рамките на една година. Става въпрос за неначислени дължими осигуровки, както и за неправомерно получени пенсии и различни обезщетения, като например за майчинство и безработица.

За да открият нарушителите от НОИ използват критерии, за да установят най-рисковите фирми. Най-общо това са параметри, които помагат на добре обученото експертно око да улови в зародиш опитите за злоупотреба със средства на държавния бюджет, свързани с изплащането на парични обезщетения.

През миналата година са издадени общо 12 945 разпореждания за връщане на неправомерно получени пари за 9,187 млн. лв., от които към месец ноември 2023 г. са погасени 11 404 броя разпореждания за малко на 6 млн. лв., или 66,23% от общата сума. При извършените ревизии пък са установени допълнителни задължения в размер на 3,5 млн. лв.

Средната възраст, при която хората излизат в пенсия, нараства, но трудовият стаж намалява.

През периода 2019-2022 г. продължи повишаването на необходимите възраст и осигурителен стаж за отпускането на всички видове лични пенсии за стаж и възраст. Това доведе до покачване и на средната възраст на пенсиониране при всички пенсии, включително и при тези, отпуснати при специални условия, показват данните на НОИ. Но това не води до увеличение на годините трудов стаж, а напротив, те намаляват.

При пенсиите за пълни стаж и възраст през 2019 г. средната възраст за пенсиониране е била 63,24 години, а през 2022 г. тя нараства на 63,34 години. Но средният осигурителен стаж намалява от 38,73 години през 2019 г. на 38,3 години през 2022 г. Оказва се, че вдигането на възрастта за пенсиониране не води до по-дълъг период на внасяне на осигуровки, а само до по-кратък срок, през който хората получават пенсиите си.

Подобна е ситуацията и при повечето пенсии, отпуснати при специални условия – има понижение на броя години трудов стаж. Само при пенсионерите с новоотпусната лична пенсия в намален размер за ранно пенсиониране има леко нарастване, като при тях средният осигурителен стаж се повишава от 39,47 г. през 2019 г. на 40,40 г. през 2022 г.

От всички лични пенсии за стаж и възраст, отпуснати при специални условия, с най-малък среден осигурителен стаж, превърнат към трета категория труд, са пенсионерите с пенсия при непълен осигурителен стаж, а с най-голям – хората, полагали труд при условията на първа и втора категория.

През 2019 г. средният стаж на хората, които са излезли в пенсия при условията на недостигащ стаж, е бил 22,97 г., а през 2022 г. стажът на тези хора намалява на 22,6 г. Сред причините за това е, че все повече хора не работят през дълги периоди от живота си и съответно не могат да натрупат необходимия стаж.

Докато стажът при излизане в пенсия намалява, възрастта, на която хората получават първата си пенсия, нараства. Най-голямо е повишението на средната възраст на излизащите в пенсия балерини, балетисти и танцьори. От 47,39 години през 2019 г. тя нараства на 49,08 г. през 2022 г.

Средната възраст на пенсиониралите се през 2022 г. с лична пенсия за стаж и възраст, работили при условията на първа и втора категория или при условията на подземен труд, е 59,11 г., при 58,15 г. през 2019 г., а на тези с пенсия в намален размер за ранно пенсиониране – 62,48 г. при 62,20 г. в през 2019 г.

Осигурените хора със здравословни проблеми имат право на 10 дни профилактика и рехабилитация.

Дейността по профилактика и рехабилитация, финансирана от НОИ, се провежда за 25-та поредна година. Популяризирането на дейността създаде голям обществен интерес през годините и увеличи броя на хората, които при наличие на медицински показания ползват правото на парична помощ за профилактика и рехабилитация, посочват от НОИ. Дори в условията на пандемията от коронавирус през 2020 г. и 2021 г. НОИ продължи да провежда програмата за профилактика и рехабилитация.

През 2022 г. с около 5000 души се увеличиха възползвалите се от програмата, спрямо предходната година. Данните за 2023 г. показват ново увеличение – с около хиляда души повече спрямо миналата година.

Право на парични помощи за профилактика и рехабилитация имат хората, за които са внесени или са дължими осигуровки за период от шест последователни месеца, предхождащи месеца, през който се провежда профилактиката и рехабилитацията.

Това изискване не се отнася за хора с увреждане, получено в резултат от трудова злополука или професионална болест. Право на парични помощи имат и хората, получаващи лична пенсия за инвалидност, ако не са навършили възрастта за пенсиониране и срокът на инвалидността в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК не е изтекъл. Паричната помощ на всеки човек се предоставя еднократно в рамките на една календарна година, като продължителността на профилактиката и рехабилитацията е 10 дни.

С фиктивно осигуряване в Испания десетки хора се опитват да източват държавния бюджет.

Чрез “испанска” безработица десетки хора се опитват да източват пари от държавната хазна, но от НОИ са разкрили схемата, става ясно от информация, публикувана в регулярния бюлетин на НОИ. Разкрити са опитите на общо 66 души да източват хазната, като повечето са действали на територията на Смолян, но е имало подадени молби за обезщетения и в други териториални поделения на НОИ.

Поделението на НОИ в Смолян установява, че 57 души фиктивно са били осигурявани в испанска фирма, а на 40 от тях неправомерно са изплатени обезщетения за безработица в размер на 264 157 лв. Тези 57 души са поискали изплащане на обезщетение за безработица на база фиктивно осигуряване в испанска фирма.

На 17 от тях директно е отказано изплащането на пари, но първоначално 40 души получават средства от държавния бюджет. Но след като от НОИ разкриват схемата, са поискали възстановяване на неоснователно получени суми заедно с лихвите. Така хората, които са се опитали да измамят НОИ, трябва да върнат общо 377 684 лв. (главница в размер на неправомерно получените 264 157 лв. и лихви в размер на 113 527 лв.).

В резултат на предприетите действия от страна на длъжностните лица са предотвратени неправомерни плащания в размер на 518 504 лв. Общият размер на предотвратената щета на бюджета на ДОО от тези 57 души в района на Смолян и от още 9 души, подали заявления за обезщетения за безработица в други териториални поделения на НОИ, се доближава до един милион лева.

Към настоящия момент 31 души изцяло са изплатили задължението си, а девет – частично. Възстановената сума е в размер на 344 328,37 лв., а за останалите дължими суми са предприети действия за събирането им.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!