Под лъскавата повърхност на Дубай: Разследват канали за трафик на хора след откритата полумъртва украинка

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Полицията в Украйна започна разследване за трафик на хора след изчезването на 20-годишия модел Мария Ковальчук, която беше открита с тежки наранявания край път в Дубай.

Всичко започва когато 20-годишната Мария отива на парти в дубайски хотел на 9 март. Това е и моментът, в който се свързва с майка си за последно – в телефонен разговор.

Разказва ѝ, че поканата идва от двама мъже, представили се като „част от модната индустрия“, с които тя смята да прекара вечерта.  Следващите 10 дни обаче е в безизвестност. След като пропуска полета си за Тайланд, близките ѝ започват силно да се тревожат за нея.

Намерена е на 19 март- захвърлена край път в Дубай с множество травми, включително счупен гръбнак и няколко счупени крайника. Без мобилен телефон, без лична карта, окървавена и с почти незабележими жизнени показатели.

След това е транспортирана в болница, където преминава през четири операции. Според майка ѝ – Антоанета Ковальчук, сега се възстановява успешно.

Разследващите от Дубай обявиха, че според тях Мария е получила травмите си, след като е влязла в „ограничена строителна зона“ и е паднала от високо. Близките на модела обаче отказват да приемат тази версия на събитията и настояват за прозрачност по случая.

Последната информация, разпространена на 29 март, е, че Украинската национална полиция започна дело за трафик на хора във връзка с изчезването на Мария. Специализираната следствена група на Лвовската област, откъдето е тя, е започнала разследването. Засега обаче не са посочени конкретни заподозрени.

Майката на Мария отказва да коментира изчезването на дъщеря си докато тече разследването.

Какво крие Дубай зад небостъргачите и луксозните хотели

Преди две години доклад на Вашингтонския институт за отбрана и сигурност и Центъра за външнополитически въпроси на Ню Йорк предупреди за засилен трафик на украински жени и деца към Обединените арабски емирства вследствие на разселването заради войната с Русия.

В доклада се обяснява и принципът на действие: Тези хора първоначално са подмамени в ОАЕ с фалшиви обещания за добре платена работа, но в крайна сметка стават жертви на сексуална експлоатация или принудителен труд.

По данни на Организацията на обединените нации (ООН) повече от 1,5 милиона бежанци са преминали от Украйна в съседните страни само в първите десет дни от началото на войната. А днес – близо три години по-късно, цифрите продължават да растат.

Докладът от 2022 г. също критикува представянето на Дубай като място на лукс и охолен живот. Един от авторите му, Флориан Шмитц, казва:

„Изключително разочароващо е да виждаме предавания, които възхваляват охолния живот на супербогатите в Дубай, докато градът е изграден на гърба на зле платени и зле третирани работници.“

Властите в ОАЕ категорично отричат твърденията в доклада. Говорител на Националния комитет за борба с трафика на хора заяви, че страната напълно отхвърля обвиненията за трафик на украински жени и деца и нарече доклада „подвеждащ, неточен и фалшив“.

Според официалната позиция на ОАЕ, страната стриктно прилага законите си срещу трафика на хора, които са в съответствие с Протокола от Палермо на ООН (протокол за предотвратяване, противодействие и наказване на трафика на хора, особено на жени и деца – бел.ред.)

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!