Паника тресе Одрин! Всички почнаха да пазаруват в левове

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

След слуховете за фалшиви 600 милиона долара, циркулиращи на пазара в Турция, търговците на пазара Улус, който се посещава от хиляди българи всеки петък в Одрин и центъра на граничната търговия в града, взеха предпазни мерки, пише „Марица“.

През миналата седмица при комшиите имаше сериозни притеснения и сигнали за фалшива валута.

Те разтревожиха банките и обменните бюра в Турция, предизвикаха голяма криза във валутния пазар на страната.

Много банки и обменни бюра спряха да приемат банкноти от по 50 и 100 американкки долари. Други се възползваха от кризата и приложиха комисионна по $5 за обмен на Американски банкноти.

Главната прокуратура на Истанбул също започна детайлно разследване.

Истинска психоза обзе валутния пазар.

Докато обвиненията, че част от валутата била внесена от България продължаваха, търговците на пазара Улус, който се организира всеки петък в Одрин, също взеха предпазни мерки този уикенд, съобщи турския ежедневник Худут.

Президентът на Организацията на търговците на пазара Улус, Баръш Аткошан отбеляза: „Направихме необходимите предупреждения към нашите търговци да се предпазят и да не използват фалшиви долари и евро.

Разбира се, това са въпроси, които не трябва да съществуват.

Чухме от медийте също, че фалшивите долари и евро преминават безпроблемно през машини за броене на пари и банкомати.

Това е много трудна ситуация за търговията. Особено в Одрин търговците получават или български левове, или евро, пазаруването в долари е едно на хиляда.

Тази седмица предпочитаме плащането да е в левове. Тъй като има сигнали за измами с покупки в евро, нашите търговци действат вече по-предпазливо.

Но тъй като търговците непрекъснато се занимават с пари, все още на нашия пазар няма оплаквания от фалшиви евро или долари.

И аз не мисля, че ще има. На пазара се търгува с турски лири и основно с български левове“, отбеляза той.

И през ноември, въпреки леко намалелия интерес през летния сезон, Одрин отново е популярна дестинация за българите, особено за шопинг.

Посетителите основно купуват стоки от първа необходимост като храни, дрехи, обувки и домакински принадлежности.

Привлекателността се дължи на ниските цени в сравнение с България, и голямото разнообразие, особено за хранителни продукти, лекарства и облекло.

Въпреки изгодните оферти, търговците в Одрин често увеличават цените за български клиенти, което е довело до известни оплаквания от туристите. Това обаче не спира потока от посетители, които съчетават пазаруването с кулинарен туризъм, като опитват местни ястия като пържен черен дроб „тава джигер“.

И този уикенд трафикът на ГКПП Капитан Андреево/Капъкуле беше най-натоварен.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!