Още драми: Техническият преглед с половин час по-дълъг и поскъпна

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Как преминават годишните технически прегледи на автомобилите, които от 22 юли са изцяло дигитализирани? Новите правила не създават затруднения, но удължават с половин час тестването.

Благоевградският предприемач Емил Христов ги е въвел и работи по тях още преди два месеца.

„Новите промени бяха продиктувани от желанието да се премахне човешката намеса при извършване на технически прегледи на МПС. В момента на изследванията данните от спирачния стенд, катализатори, спирачна система автоматично се предават по електронен път към информационната система на ИА „Автомобилна администрация“ /ИААА/.

Няма възможност комисията, която извършва прегледа, да се намесва и манипулира данни. В повечето случаи няма проблеми, но ако има, те са най-вече за неизправни катализатори, които не покриват изискванията за изгорелите емисии. В такъв случай прегледът се довършва и се издава протокол, като до 14 дни собственикът на автомобила трябва да извърши ремонт и да се върне за повторна проверка.

Между 200-300 лв. струва монтажът на катализатор, което е във финансова тежест на собствениците на автомобила. Но това са европейските изисквания, а ние сме в ЕС и трябва да ги спазваме. Ако при повторната проверка отново се установи, че не покрива изискванията, се дават още 14 дни за отстраняване на съответния проблем, като отсрочката е до 3 пъти.

Може да се окаже, че някои автомобили имат проблеми по спирачната система, като диагнозата и ремонтът се извършват в специализиран автосервиз. Ние от два месеца работим по този начин и свързахме нашия компютър с информационната система на Министерство на транспорта и съобщенията.

Платихме над 10 000 лв. за софтуер, а някъде достига 20 000 лв., тъй като на някои колеги им се наложи да сменят стари уреди. Но ако не бъде постигната тази свързаност, не можем да работим”, разказа Емил Христов пред struma.bg.

Ако автомобилът не премине теста до три пъти, следващият се плаща нова цена за преглед. Иначе с новите правила времето за годишен технически преглед се увеличава с половин час, а понякога и повече, тъй като има повече процедури с новия софтуер.

Преди това времетраенето на прегледа в техническия център е било 18 минути за леки автомобили, 25 за тежкотоварни и 15 минути за мотоциклети, пише на табела, която още не е актуализирана.

Вече има и нови стикери, които са по-малки от предишните и не се дупчат, като върху тях се изписва регистрационният номер на автомобила, екокатегорията и датата, до която прегледът е валиден.

От няколко месеца скочи и цената на годишния преглед, която вече е 85 лв. за леки автомобили и между 95-120 лв. за товарните автомобили в зависимост от категорията.

„Увеличението на услугата се приема с разбиране от шофьорите. Повишават се изискванията и успоредно с това растат разходите за заплати и осигуровки. Това, което бих посъветвал водачите, е при пристигане на технически преглед двигателят да бъде загрят, за да се постигне определена температурата и да се извърши тестът.

Нека да използват качествени горива. Ако нямат катализатор, особено при бензиновите автомобили, по-добре е първо да го подменят и след това да пристъпят към технически преглед. Няма ли катализатор, това се отчита от уредите и няма как да се неглижира“, препоръча Емил Христов.

По негови наблюдения около 10% от автомобилите ще имат проблеми при преминаване на технически преглед. И не защото масово автопаркът е от стари коли, а заради поддръжката.

„Имали сме случаи на автомобил от 90-а година, който е добре поддържан, както и на 5-годишен автомобил, който е занемарен. Важното е да има изправен катализатор, който да не замърсява въздуха с отрови, които всички дишаме”, категоричен е Емил Христов.

В Благоевград има 16 пункта за технически прегледи на МПС, а в цялата Благоевградска област са 52. На територията на страната са 1093, като половината от тях са започнали да предават данните от прегледите автоматично. Пунктовете, които не са свързани електронно със системата на ИА „Автомобилна администрация“, не могат да работят, докато не изпълнят изискванията.

В Благоевградска област има няколко спрени пункта, които са с отнети печати и ще ги получат, след като се свържат с информационната система. Няма никакъв шанс някой да наруши правилата, без да бъде забелязан от контролните органи, тъй като има система за видеонаблюдение, която работи нонстоп и винаги може да бъде извършено проследяване.

От 22 април 2024 г. ИА „Автомобилна администрация“ издава разрешения на нови контролно-технически пунктове само ако вече са осигурили електронно предаване на резултатите от измерванията към информационната система.

Припомняме, че с цел повишаване качеството на техническите прегледи и завишаване на контрола през октомври 2023 г. бе изменена Наредба № Н-32, с която се въвеждат новите изисквания. Съгласно промените е необходимо да бъде инсталиран софтуер, одобрен от ИА „Автомобилна администрация“, чрез който в момента на прегледа резултатите от измерванията да се изпращат електронно в агенцията.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!