От утре започват поредица от празници. Какви за традициите и забраните?

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Един от най-тачените зимни празници – Никулден – е само след няколко дни, но преди да приготвим рибата и да почетем Св. Никола, ще отдадем заслуженото на Варвара и Сава – двете сестри на светията според народните вярвания. Трите празника следват един след друг и се отличават с характерни обичаи, традиционно обредно меню с различни задължителни ястия, които да поднесем на трапезата на всеки един от празничните дни.

Поредицата празници около Никулден започва на 4 декември с почитане на паметта на Света Варвара, която църквата тачи като пазителка на Христовата вяра, измъчвана и осъдена на смърт именно заради нея.

В народните вярвания обаче Света Варвара е не просто християнски празник, посветен на светицата, а е свързан с приготвяне на обредна трапеза, обичаи и ритуали за здраве и късмет. Какво се прави на Света Варвара за късмет и какво да сложите на трапезата си ще ви разкажем сега, за да се подготвите за празника.

Какво се прави на Света Варвара за късмет?

В народните вярвания и традиции този празник е свързан със здравето и по-специално с Баба Шарка. Така наричали някога хората вирусите, причиняващи шарка. Вярвали, че светицата ги закриляла и пазела от болести, най-вече децата от шарка, и тъй като майките били тези, които се грижили за болните деца в онзи патриархален свят, Света Варвара се възприема като типично женски празник.

На него, за да умилостивят баба Шарка и да измолят от светицата здраве за децата си, домакините приготвяли обредно меню за здраве и за късмет – да прескочи шарката дома им. Царевични питки и ракия раздавали майките, вероятно защото именно с огнената течност мажели сърбящите пъпки на ошарената си челяд. Приготвяли за Баба Шарка и вариво от различни житни и бобови зърна, към което добавяли мед или рачел, за да я подсладят, да не е люта и да не вилнее сред децата им. Варивото раздавали на близки и съседи, но и децата в семейството трябвало да се гощават, за да са здрави. Край трапезата трябвало да има и дарове за Баба Шарка – пешкир и възглавница.

Традициите и обичаите, изпълнявани за здраве и късмет, се различават донякъде в различните части на страната. Така например в някои райони сладката питка се давала не на съседите, а на пътуващи и случайно преминаващи странници, за да отнесат с нея далеч и болестта: Обичаи за празника на Св. Варвара

Интересни обичаи за здраве и късмет са съхранени и в някои части на Западна България. На кръстопът се палел огън, на който се варял съд с леща. Децата трябвало да прескочат по три пъти за здраве този съд на огъня, за да не ги посети Баба Шарка. Прескачането на огън за здраве е сред разпространените у нас обичаи и традиции за редица празници, в който народът се молел за здраве, като Света Варвара не прави изключение.

Друго какво се прави на Света Варвара за късмет, какви са най-интересните ритуали в някои части на България? В Кюстендилско е съхранена традиция, подобна на коледуването и лазаруването, но с моми-варварки, които обикалят по къщите и поздравяват домакините за празника. Подобно на коледарите и лазарките, те са дарявани от домакините, като на Света Варвара се даряват с плодове и варива, най-често боб, ябълки и брашно.

В някои югоизточни части на страната в ранната утрин на Света Варвара домакините хранели кокошките в кръг, като вярвали, че така ще допринесат за плодородието на добитъка в дома си. Другаде палели на трапезата свещ, която пригасяли, преди да изгори, за да я запалят отново при нужда – когато градушка се задавала, за да я прогонят и да имат късмет да не е гладна и бедна годината.

Какво да сложим на трапезата си на Света Варвара?

Освен обредните хлябове с мед за Баба Шарка, характерните за Света Варвара традиционни обредни ястия, които да приготвите, включват много варива – грах, фасул, царевица, леща, бакла, нахут и други, както и ошав, питки и пълнени чушки с ориз. Рибата също не е забранена, макар че повечето семейства предпочитат да се насладят на постните ястия и да се гостят с риба два дни по-късно – на Никулден.

Света Варвара е и личен празни за носещите името ѝ и производни на него.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!