Нова ТВ: Прокуратурата разследва случай с бебе, починало малко преди планирано секцио

Още една тежка история зад стените на „Майчин дом“. Пред камерата на NOVA застана семейство, изгубило детето си малко преди планирано секцио. Последвали серия от проверки, а Прокуратурата трябва да установи дали бебето е можело да бъде спасено и какво е довело до трагедията.
„Напълно здраво момиченце очаквахме – до 34-та седмица, когато започна нашият ужас“, споделя Сирарпи Ангелова.
За Сирарпи и Дан датата 27 май 2024 г. оставя неизлечим отпечатък.
„Постъпих в болницата в 17:30 – тогава прослушаха тоновете на нашето момиченце, всичко беше наред. По-късно изкрещях от болка – усещах, че нещо се случва, имах разкъсване. В 01:45 успяхме да намерим старшата акушерка, която извика специализанта. Казах им, че целият ми корем ме боли. Върнаха ме в стаята и никой не дойде при мен до 4:45 сутринта. Едва когато видяха студена пот по челото ми, акушерката се развика: „Води я в родилна зала, води я!“. Чак тогава прослушаха отново тоновете – 12 часа след като бях постъпила в отделението. Тогава ми съобщиха, че нашето дете е починало“, разказва жената.
Когато лекарите са извикани по спешност, установяват наличието на масивни кръвоизливи в стомаха вследствие на разкъсана матка, което е възможно след евентуален вертикален разрез при първото ѝ раждане секцио в същата болница. Епикризата обаче твърди обратното – че разрезът е хоризонтален.
„Това са грешки, граничещи с жестокост, неглижиране, безотговорност“, коментира Дан Ангелов.
Подават жалби – първо до самата болница, където започва вътрешна проверка, но официален отговор до ден днешен не са получили.
Семейството сезира и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ – а година по-късно агенцията е готова с извода си: установено е административно нарушение.
„Грубото отношение, лошите изкази – това е само симптоматика. Коренът на проблема е систематично безхаберие, липса на човечност към конкретния случай“, добавя Сирарпи.
По случая работи и Софийската районна прокуратура – проверява каква телесна повреда е причинена на майката, както и дали стандартите в „Майчин дом“ са нарушени. Оказва се обаче, че смъртта на бебето на Сирарпи и Дан не може да бъде разследвана, тъй като е настъпила преди раждането, уточняват от държавното обвинение.
Позицията на „Майчин дом” гласи следното:
През месец юни 2024 е постъпила жалба от съпруга на пациентката по която е извършена вътрешна проверка в частта относно твърденията за допуснати нарушения в периода 27/28.05.2024 – по време на престоя ѝ в клиника на патологична бременност и превеждането ѝ в родилна зала.
Въз основа на представените писмени обяснения на лекари и акушерки, участвали в медицински дейности в посочения период медицинската документация на пациентката и протокол от общо болничната ЛЛК е установено, че поведението на екипа е съобразено с клиничната симптоматика и обективното ѝ състояние.
Изводът от извършената вътрешната проверка е, че не са допуснати нарушения на медицинския стандарт по Акушерство и гинекология и рутинната практика при идентични случаи.
С цел извършване на независима и обективна оценка на оказаната медицинска помощ е извършена проверка от компетентния орган – ИА “Медицински надзор”.
По подадена жалба от пациентката се извършва проверка от органите на досъдебното производство която към момента не е приключила.
С оглед изискванията на законодателството до приключване на досъдебното производство – не се допуска СБАЛАГ “Майчин дом” да изнася информация и документи по случая.
С оглед изискванията за защита на личните данни болницата не може да предоставя на трети лица никакви данни и информация от медицинското досие на пациенти.
Позицията на Софийска районна прокуратура:
Наказателното производство е образувано през м. март 2025 г. след получен сигнал в СРП. Разследването се води за това, че за времето от 01.55ч. на 28.05.24г. до 05.10ч. на 28.05.24г., в болница в София е причинена тежка или средна телесна повреда поради немарливо изпълнение на занятие или друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност – престъпление по чл. 134 от НК.
По случая тече разследване, наблюдаващият прокурор е дал подробни указания какво следва да се извърши в хода му. Предстои приобщаване на експертното заключение по вече назначена комплексна, съдебномедицинска експертиза,която е възложена на столична болница. Експертите следва да констатират дали е причинена телесна повреда на лицето – пациент във визираното в сигнала лечебно заведение, какви са медикобиологичните характеристики на увредите, допуснато ли е нарушение на установените медицински стандарти или добрата медицинска практика, дали това се е случило поради незнание или немарливо изпълнение на занятие, представляващо източник на повишена опасност, възможно ли е било да се спаси плода и дали предприемането на действия или непредприемането на дължими действия от дежурните лекари в болницата, са в причинно-следствена връзка с настъпилите увреди.
В хода на разследването са разпитани всички специалисти, участвали в дежурния екип на инкриминираната дата, приобщени са документи от проверката, извършена от изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Проведени са разпити на пострадалата и друга пациентка, възприела относими към воденото производство обстоятелства.
Относно въпроса защо се води разследване за причиняване на телесна повреда на майката:
– Констатациите на експертите извършили проверката от изпълнителна агенция „Медицински надзор“ сочат, че смъртта е настъпила вътреутробно. Приложното поле на закона дава възможност разследване по чл. 123 от НК да се проведе за настъпила смърт на новородено най-рано при започнало вече раждане.