Не оставяйте храна на гробището на Задушница

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Голяма задушница, известна още като Месопустна задушница, тази година се пада на 22 февруари. Всяка година се пада на различна дата, но задължително е съботата преди Месни Заговезни. Като всяка Задушница, така и тази, се свързва с почитането на паметта на починалите близки. Освен в молитва за душите им, денят минава в посещението на църквата сутринта и след това в посещение на гробището. Задължително е там да се спазват определени традиции и забрани.

Какво не трябва да се прави на гробището на Задушница?

На гробището не трябва да се пуши, да се пие алкохол, както и да се говори лошо за починалия. Освен това не трябва да се вдига храна, която е паднала на земята. Вярва се, че това ще донесе само беди и проблеми. Също така не трябва да се оставя храна на гроба. Храната, която се носи на гробището е за раздаване на живите. По този начин се почита паметта на починалите. Но тя в никакъв случай не трябва да се оставя на гроба, защотото по този начин той ще бъде осквернен – храната ще бъде изядена от птици и диви животни.

Но освен забраните, свързани с посещението на гробището на този ден, има и някои традиции, които задължително трябва да се спазват.

Какво задължително се прави на гробището на Задушница?

На гробището се отива с чисти мисли. Посещението му на Задушница е акт на уважение и почит към душата на починалия. Задължително се носят цветя и подавки с храна, които включват варено подсладено жито с мед или захар (може да се сложат и стафиди) в него, малки питки или хлебчета, дребни сладки, кексове, плодове, колбаси, кашкавал. На гробището обичайният поздрав: „Добър ден“ и „Здравейте“ се замества с думите: „Бог да прости!“. Раздавките се раздават с думите: „За Бог да прости“, а човекът, който ги приема трябва да отговори: „Бог да прости“.  Храната, която е останала, след посещението на гробището, не се изхвърля,  а се връща у дома. Най-добре е тя да се раздаде на нуждаещите се.

Важни са и ритуалите, които се извършват на самия гроб. По традиция почистването на гроба трябва да се извърши в дните преди празника, но не е грешно това да се направи в деня на самия празника. Почистеният гроб се украсява с цветя. След това задължително се прекажда с тамян. Палят се свещи в памет на покойника и присъстващите се молят за покой на душата му и опрощение на греховете му.

Задължително е гробът да се прелее не само с чиста вода, но и с червено вино. Преливането с червено вино може да се извърши по два начина. Единият е на кръст, т.е. виното се изсипва под формата на кръст. Вторият начин е 3 кръга по посока на часовниковата стрелка. Задължително се започва от мястото, на което е главата на покойника в посока към краката му. По традиция този обичай трябва да се извърши от най-възрастната жена.

Какво още трябва и не трябва да се прави на Задушница?

След посещението на гробището се прави общ обяд или вечеря с близки и приятели на покойника. Те се събират около трапезата, за да почетата паметта на починалите. Слагат се нечетен брой ястия. Задължително на масата се слага обредна питка в кръгла форма – кръгът е символ на безкрайността и безсмъртието. На масата задължително трябва да има варено жито. Може да се сложи и месо. Първата глътка вино се изсипва на земята в памет на починалите.

На този ден не се организират шумни празненства, не трябва да се злоупотребява с алкохола. Забранена е и всяка домакинска дейност, както ръкоделието и прането. Тези дейности е по-добре да се отложат за друг ден.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!