Неочакван обрат: Румен Радев изоставен от Илияна Йотова, търси се вице за изборите
Червенокосата соц фурия Илияна Йотова няма да участва в предстоящите президентски избори в тандем с Румен Радев. Решението на настоящото вице обаче няма нищо общо с турбулентните събития в лявата част на политическия спектър, а е продиктувано изцяло от лични мотиви.
Според Lupa.bg съпругът на бившата журналистка, светилото в родната ортопедия проф. Андрей Йотов, е основната причина тя да бие отбой. Преди две години емблематичният хирург претърпя сериозен сърдечно-съдов инцидент и двамата са се разбрали поне за известно време Илияна да даде малко заден ход в политическата си кариера и да се посвети на семейството.
Проф. Йотов, който скоро ще навърши 62, на практика е зарязал скалпела след като получи удар през 2019-а година и сега само консултира по-младите си колеги. Съветите му обаче остават изключително високо ценени, включително и във финикийски знаци.
За никого не е тайна, че ортопедът е един от най-богатите родни лекари, той припечелваше повече от съпругата си дори когато тя беше евродепутат, а заплатата му в частната „Софиямед“ още преди петилетка надхвърляше 60 000 лева месечно. Йотова още не е информирала официално Румен Радев и съпартийците си за своето решение. Вероятно това ще се случи в разгара на лятото, за да не получи ходът й неправилно тълкувание като предизборно послание.
Румен Радев в Брюксел: Искаме гаранции за социалната поносимост на „зеления преход“
Рязкото нарастване на амбициите на Европейския съюз за драстично намаляване на емисиите на парникови газове с над 55% до 2030 г. поставя България в трудно положение. През миналия декември Съветът е приел тази обвързваща цел и Европейската комисия работи активно за амбициозен законодателен пакет. Това заяви държавният глава Румен Радев в Брюксел преди началото на заседанието на Европейския съвет.
Президентът подчерта, че в тази ситуация възможностите на България за маневриране са изключително ограничени. „Затова ще настояваме да се отчитат спецификите на държавите, различният старт на държавите членки и въвеждане на мерки, които да защитават конкурентоспособността и да гарантират социална поносимост на „зеления преход“, заяви Румен Радев, цитиран от пресслужбата на президентството.
В дневния ред на втория ден от заседанието на Европейския съвет е и темата за създаването на европейски цифров сертификат за Covid-19, като част от общите усилия за гарантиране свободата на движение на европейските граждани в условията на пандемия.
„Нуждаем се от стимули за възстановяване на работата на важни сектори в икономиката и особено на туризма“, посочи Румен Радев и добави, че въвеждането на този сертификат не трябва да създава нови бариери, нови задължения и не трябва по никакъв начин да въвежда дискриминация между европейските граждани.
Предстои страните членки на ЕС да разгледат и механизъм за споделяне на ваксини от държави членки на съюза към трети страни, като за България приоритетни са Западните Балкани с акцент върху Република Северна Македония.
Очаква се председателят на Европейската комисия Урсула Фон дер Лайен да информира евролидерите за процента ваксинирани граждани в ЕС, както и формално да бъде одобрен сертификатът за пътуване, който се очаква да влезе в сила на 1 юли и да улесни придвижването на граждани.
Принудително приземеният самолет в Беларус
Всички европейски лидери категорично осъдихме действията на Беларус по принудителното кацане на самолета в Минск, което е в абсолютно нарушение на международното право, на правилата за гражданско въздухоплаване и застрашава безопасността на полетите. Това коментира президентът Румен Радев в Брюксел, където участва в срещата на върха на ЕС. „Именно това действие беше причина да намери отражение в декларацията, която всички приехме единодушно. Причината за прихващането е категорично в разрез с международното право. Не може да прихващаш самолет, за да го накараш да каца, защото имаш някакъв политически противник на борда. Това е недопустимо“, категоричен е държавният глава.
Отношенията между Русия и ЕС
„До късно снощи дискутирахме темата за Русия, която е трудна за ЕС. Това беше дебат за гласа на разума и трезвата преценка. Много европейски лидери ясно изявиха своята тревога от състоянието на отношенията с Русия и изводът, че растящото напрежение, разделението в Европа не е от полза на ЕС“, посочи Румен Радев. По думите му политиката спрямо Русия трябва да продължи на основата на петте принципа за политика на ЕС, сред които е и диалогът.
Европейският път на Северна Македония
„Очакванията са насочени към България, няма да казвам натиск. Очаква се на Европейския съвет във втората половина на месец юни да има придвижване по въпроса за европейския път на Северна Македони“, обясни президентът.
„Много ясно съм изразил българското становище. България е най-силният поддръжник на европейската перспектива на Северна Македония и Албания. Пътят за нейното постигане минава най-вече през София“, заяви държавният глава. Според него политическото ръководство на Северна Македония трябва да търси диалог с България. „Трябва спокойно и откровено да седнем на масата и да уточним всички проблеми между нас.
Искаме да видим устойчив и необратим процес, а не само декларации“, допълни Румен Радев. Той припомни, че през октомври 2019 г. българският парламент е приел национална рамкова позиция, в която има определени условия. „Чакаме каква пътна карта ще предложат, която има амбицията да бъде приложена към преговорната рамка. Трябва да я сравним с изискванията, приети от българския парламент. Ако има различия, а нямаме парламент, ще бъде много трудно да се осъществи един път напред. Важно е обаче час по-скоро да възстановим политическият диалог със Северна Македония на най-високо ниво“, смята президентът.
Зеленият преход
„Тази идея е изключително красива, но има и своите опасности за страни като България. Ако нямаме никакви допълнителни мерки, това означава богатите страни да стават още по-богати, а бедните – още по-бедни и да губят своята конкурентоспособност“, обясни Румен Радев. „За да минимализираме негативните ефекти за България от този подход, той изисква изключително сериозни инвестиции. Ние нямаме ресурсите да го направим и изисква време.
Ако следваме безропотно това, което вече е прието, това означава нашите базови мощности – въглищната енергетика, скоро сами да се откажем от тях, защото ще станат абсолютно непосилни“, каза още Радев. И допълни, че сме длъжни да защитим нашия интерес и да убедим европейките партньори да ни подкрепят изключително сериозно. „Иначе проблемите пред нас ще са огромни – ще се отвори една голяма енергийна дупка, която не можем да запълним. Има и риск да загубим автономността в нашата енергетика“, каза Радев.
Планът за устойчивост и развитие на България
Оценката на Брюксел за Плана за устойчивост и развитие на България е, че не просто е желателно, а трябва да се ревизират редица неща. Точно поради липса на достатъчно перспектива и устойчивост, каза Румен Радев в отговор на въпрос дали служебното правителството планира ревизия на националния план. Затова, по думите на президента, служебното правителство работи усилено за да предложи проекти, които да бъдат в съответствие с изискванията и духа на модернизацията на една европейска държава.
„Надявам се служебният кабинет, там е концентриран сериозен експертен потенциал, да успее в срок да предложи тези проекти. Има определена времева рамка, в която те трябва да преминат одобрение и съгласуване, да се върнат пак и ако следващото редовно правителство ги припознае, това означава, че работата ще бъде свършена и може да се продължава нататък“, заяви още Румен Радев.