На 29 октомври преминаваме към зимното часово време – Психиатър: Спрете безумието със смяната на часа

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

На 29 октомври 2023 година (неделя) ще се извърши връщането към астрономическото часово време. Точно в 04:00:00 ч. местно време часовниците се връщат с 1 (един) час назад. Това съобщават от Българския институт по метрология.

Астрономическото часово време е това, което използваме от последната неделя на октомври до последната неделя на март, тоест зимното.

Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите.

Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на март.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник “Парижки журнал” през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.

На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ последва примера ѝ през 1918 г.

Психиатър скочи! Спрете безумието със смяната на часа

Поредна остра критика се изсипа върху една от най-големите глупости, правени в нашето съвремие – местенето на стрелките по два пъти в годината.

До 1 април 1979 година България е била само на зимното часово време. След това се въвежда лятното, а аргументите са основно икономически. Един от тях е, че ще се спестява повече от осветлението.

Тези аргументи обаче се поставят под съмнение и до ден-днешен, а според повечето експерти в областта на психологията и психичното здраве, дискомфортът за организма ни заради часовата промяна не е за подценяване. Същото мнение сподели преди време и проф. Христо Кожухаров, президент на Българската психиатрична асоциация.

„Това е изключително голям стрес за психиката ни. Макар че е спорно кое е нормалното часово време – зимното или лятното, то трябва да бъде само едно. Това време, към което организма ни се е нагодил. Всички тези смени на часа, каквито и икономически ползи да имат, ми напомнят за периода по времето на социализма, когато два часа имаше ток и още два часа нямаше.

Уж спестяваш, но за времето в което имаш ток натоварваш сериозно системата, а когато няма ток – страдаш. Нещо подобно се получава и с нашия организъм“, коментира проф. Кожухаров.

Тази есен ще преместим стрелките на часовниците с един час назад на 29 октомври. Това трябва да стане в 04.00 часа след полунощ. Всъщност това е общоприетото астрономическо време, докато лятното е извънредно.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!