Митрофанова под Альоша в Пловдив: Хора, опомнете се

Посланикът на Руската федерация в България Елеонора Митрофанова се включи във възпоменателните събития по случай 80 години от победата над хитлерофашизма в Пловдив. Нейно превъзходителство произнесе реч на български език, в която призова да се помнят уроците на историята, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Десетки пловдивчани се събраха под паметника „Альоша“ за тържественото отбелязване на кръглата годишнина, организирано от почетното консулство на Руската федерация в Пловдив. Посланичката пристигна заедно с почетния консул Георги Гергов и първият, когото поздрави, беше столетник ветеран от Втората световна война.
Ето какво каза в краткото си слово Елеонора Митрофанова:
„Тази дата завинаги ще остане в сърцата ни като символ на мъжество, твърдост и несравним героизъм на милиони хора, които се изправиха в защита на родината и свободата си. Великата отечествена война не е просто исторически факт. Това е трагедия и подвиг, изпитание и триумф на духа. Нашите дядовци и прадядовци, включително и българските антифашисти, заедно със съветския народ са се борели срещу фашизма, който заплашваше цялото човечество. Тяхната всеотдайност, вяра в победата и любов към родната земя станаха ключът към освобождението на Европа от тиранията.
Днес, 80 години по-късно, ние почитаме паметта на онези, които дадоха живота си за мира, които се завърнаха от фронта, които с труда и смелостта си възстановиха разрушените градове и села. Трябва да помним уроците на историята. Тогава, през 40-те години на миналия век, страните и народите, които се намираха под гнета на хитлерова Германия и се бореха за оцеляването си, не допускаха и мисъл да оправдаят чудовищната нацистка идеология.
Можете ли да погледнете в очите на бивш затворник в концентрационен лагер и да кажете, че нацизмът не е престъпление? Ще намерите ли смелост да обвините съветски войник, че е окупатор, а не освободител на Европа? Всичко това звучи кощунствено, но въпреки това именно тази лъжа се е превърнала в официална риторика на редица европейски лидери.
С горчивина трябва да признаем, че през 1945 година нацизмът беше победен, но не и унищожен. Корените му са оцелели и днес нацизмът отново вдига глава не само в Украйна, но и в редица други европейски страни. Води се война срещу паметта, материалното наследство и дори срещу здравия разум. Пропагандата, изливаща се от устата на редица европейски политици, методично се опитва да убеди обществото, че Русия е голяма заплаха за Европа и едва ли не планира да я атакува. Конфронтацията се ескалира умишлено. Всякакви инициативи за намаляване на напрежението се посрещат враждебно и не намират широка политическа подкрепа. Поет е курс към разгръщане на военна спирала и по-нататъшна конфронтация с Русия.
Иска ми се да възкликна: „Хора, опомнете се, ние твърде добре знаем стойността на свободата и независимостта и няма да позволим на никого да посяга върху тях!“.
Нека 9 май да напомня за недопустимостта да се насърчава идеологията на расово превъзходство, за важността да знаем и да помним историята. Нека този ден винаги бъде тържество на живота и на справедливостта.“
Тържественото отбелязване на 80-тата годишнина започна с отслужване на панихида и полагане на венци и цветя в памет на загиналите воини в Руското гробище на централния траурен парк в Пловдив. След това на паметника „Альоша“ се състоя тържественото поклонение и церемония по поднасяне на венци и цветя.