Медицинско чудо: Излекуваха пациент от ХИВ и рак със стволови клетки
За трети път в света онкоболен човек с ХИВ е излекуван успешно и от двете заболявания едновременно. Това е станало с помощта на трансплантация на стволови клетки, съобщава германското издание „Фокус“, позовавайки се на лекари от университетската болница в Дюселдорф.
След като подобна терапия вече е била използвана успешно при един пациент от Берлин и втори пациент от Лондон, изследователският екип се надява да намери възможности за лечение на заразени с ХИВ хора без рак. Независими експерти обаче все още виждат сериозни пречки в използването на генната терапия.
През 2011 г. – три години след като пациентът получава диагнозата ХИВ, той е диагностициран и с остра миелоидна левкемия (ОМЛ) – форма на рак на кръвта.
През 2013 г. този човек се подлага на трансплантация на стволови клетки. „Още от самото начало целта на трансплантацията беше да се контролират както левкемията, така и вирусът, причиняващ СПИН“, обясни Гуидо Кобе от Университетската болница в Дюселдорф, който е извършил операцията.
Стволовите клетки, подобно на двата предишни случая от Берлин и Лондон, са притежавали специфична генна мутация. Именно тази мутация е гарантирала, че ХИВ не може да се „внедри“ в имунните клетки. Без тях вирусът не може да намери „входна точка“ и не може да зарази клетките, което прави носителите на мутацията почти резистентни към патогена.
Проследяването в продължение на няколко години доказва успеха на тази терапия, отчитат лекарите от университетската болница в Дюселдорф.
Всъщност трансплантацията е довела до ремисия на симптомите на ХИВ, така че през 2018 г. лекуващият екип решава да спре антивирусната терапия на пациента. Наблюдението в продължение на няколко години показва изненадващ успех и днес учените говорят за пълно възстановяване на 53-годишния човек.
Изследователският екип се надява, че в бъдеще ще бъде възможно да се лекуват заразени с ХИВ хора чрез трансплантиране на генно редактирани стволови клетки. Мутацията ще бъде вмъкната с помощта на т.нар. генни ножици.
Според много експерти обаче терапията ще трябва да са подобри, преди да се използва масово при пациенти с ХИВ, защото все още има странични ефекти.