Материал от мъжа, станал донор за 67 деца, 10 от които са с рак – е използван и в България

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Спермата на мъж с рядка генетична мутация, свързана с висок риск от рак, е била използвана за зачеването на десетки деца в Европа – факт, който предизвиква сериозни притеснения и призиви за по-строга регулация и ограничаване на броя деца, заченати от един и същ донор.

Нова публикация на Франс прес разкрива, че донорът е от Дания, спермата му е била използвана е била за 52 деца в Белгия между 2008 и 2017 г. Както и в поне девет други страни – България, Кипър, Германия, Испания, Унгария, Ирландия, Гърция, Нидерландия и Полша.

Според скорошно разследване на вестник „Гардиън“, сред 67-те деца, родени от неговите дарения между 2008 и 2017 г., са открити най-малко 10 случая на рак.

Мъжът е бил в добро здраве, без известна семейна история на рак, и е бил тестван в съответствие с действащите правила по време на даряването.

По-късно обаче е установено, че е носител на мутация на гена TP53, която причинява синдрома на Ли-Фраумени (LFS) – рядко наследствено заболяване, което значително увеличава риска от рак, включително рак на гърдата и левкемия.

През 2023 г. е издадено предупреждение, след като при някои деца, заченати от неговите донорски материали в клиника в Дания, са открити ракови заболявания, а през същата година е уведомена Федералната агенция за лекарства и здравни продукти на Белгия.

Здравният министър Франк Ванденбруке обаче заяви, че е научил за случая този понеделник, а правителството отказа да посочи колко случая в Белгия включват потвърдени диагнози за рак.

Скандалът разкри явни нарушения на белгийското законодателство, което от 2007 г. ограничава използването на сперма от един донор за не повече от шест жени.

„Това правило е било нарушено на национално ниво и в отделни центрове“, посочват от Министерството на здравеопазването.

Вътрешна проверка е установила 37 засегнати семейства в Белгия, което е довело до раждането на 52 деца. Властите отбелязват, че не всички деца непременно живеят в страната.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!